Uroczystość upamiętniająca lek. med. Jerzego Lukoszka

Burmistrz Sulęcina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej pana Jerzego Lukoszka (20.08.1931 – 23.08.1989) – byłego dyrektora Szpitala Powiatowego w Sulęcinie, położnika, ginekologa I i II stopnia, cytologa oraz specjalisty organizacji i ochrony zdrowia.

luk1

Uroczystość odbędzie się 29 sierpnia 2016 r. o godzinie 16.00, zgodnie z poniższym programem:

16.00 – złożenie kwiatów na grobie śp. Jerzego Lukoszka – cmentarz komunalny w Sulęcinie

16.30 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej na fasadzie domu przy Pl. Mickiewicza 1

17.00 – nadanie ulicy imienia Jerzego Lukoszka

17.30 – otwarcie wystawy fotografii poświęconej Jerzemu Lukoszkowi (sala wystaw Sulęcińskiego Ośrodka Kultury)

Pan Jerzy Lukoszek w Sulęcinie bardziej znany był pod nazwiskiem Łukoszek. Urodził się w rodzinie robotniczej w miejscowości Czernica na Śląsku. W 1955 roku po ukończeniu Śląskiej Akademii Medycznej w Rokitnicy Bytomskiej otrzymał dyplom ukończenia studiów i tytuł lekarza. W roku 1961 wygrał konkurs na ordynatora oddziału położniczo – ginekologicznego w Szpitalu Powiatowym w Sulęcinie. W marcu 1966 roku uzyskał pierwszy stopień w zakresie położnictwa i ginekologii. 1 października 1966 roku został powołany na stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Sulęcinie, sprawując jednocześnie funkcję ordynatora oddziału położniczo – ginekologicznego oraz kierownika pogotowia ratunkowego. Funkcję dyrektora szpitala pełnił przez 23 lata. W kwietniu 1969 roku uzyskał drugi stopień w zakresie położnictwa i ginekologii oraz tytuł specjalisty organizacji i ochrony zdrowia.

luk2

W 1975 roku Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powołał pana Jerzego Lukoszka na stanowisko inspektora orzecznictwa inwalidzkiego na teren działania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sulęcinie. W 1963 roku z inicjatywy pana Lukoszka Szpital Powiatowy w Sulęcinie otrzymał imię dr Henryka Jordana. Także dzięki jego osobistemu zaangażowaniu do sulęcińskiego szpitala dobudowano nowy pawilon przyszpitalny. Jego budowę zakończono w 1986 roku.

W nowym pawilonie zlokalizowano: izbę przyjęć, oddział intensywnej opieki medycznej, oddział wewnętrzny, noworodkowy i dziecięcy, a także oddział położniczo – ginekologiczny, chirurgii ogólnej oraz laboratorium. Doktor Jerzy Lukoszek zapewnił nowemu szpitalowi podstawowy sprzęt medyczny i sprzęt specjalistyczny, jak również ultrasonograf i pierwszy w województwie laparoskop.

Pan Jerzy Lukoszek był również jednym z inicjatorów budowy nowego żłobka na Osiedlu Kopernika. Placówka ta została otwarta 20 lipca 1985 roku.

Z myślą o pracownikach służby zdrowia pan Lukoszek doprowadził do remontu budynku mieszczącego się przy obecnej ulicy Poznańskiej, w którym powstał hotel dla pielęgniarek. Z jego inicjatywy wybudowano także internat dla pielęgniarek, mieszczący się przy ulicy Żwirki i Wigury.

Wspólnie z panem Leonem Szczepańskim, ówczesnym dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w Sulęcinie, podjął starania o utworzenie Liceum Medycznego i Medycznego Studium Zawodowego, działającego przy ZSzLiZ. Placówka ta rozpoczęła działalność 1 września 1987 roku.

Doktor Jerzy Lukoszek nigdy nie stronił od ludzi. Był wszędzie tam, gdzie był potrzebny. Pełnił funkcję prezesa, lekarza i jednocześnie kibica Klubu Sportowego „Stal” Sulęcin, członka PCK, a przede wszystkim niósł pomoc chorym i potrzebującym.

Za swoje osiągnięcia, wielokrotnie był nagradzany dyplomami, medalami i odznaczeniami państwowymi i resortowymi:

  • Odznaką Honorową PCK III stopnia w roku 1962,
  • Odznaką Honorową PCK II stopnia w roku 1967,
  • Odznaką Honorową PCK I  stopnia w roku 1976,
  • „Za zasługi dla województwa zielonogórskiego” w roku 1974,
  • „Za zasługi dla województwa gorzowskiego” w roku 1980,
  • „Brązowym Krzyżem Zasługi” w roku 1969
  • „Srebrnym Krzyżem Zasługi” w roku 1975,
  • „Złotym Krzyżem Zasługi” w roku 1983,
  • Medalem 40-lecia PRL w roku 1985 ,
  • Odznaką Honorową za wzorową pracę w służbie zdrowia w roku 1981.

W 2005 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Sulęcinie pośmiertnie nadano Jerzemu Łukoszkowi medal „Zasłużony dla Ziemi Sulęcińskiej”. Z kolei 30 listopada 2015 roku Rada Miejska w Sulęcinie podjęła uchwałę w sprawie nadania nowo powstałej ulicy imienia Jerzego Lukoszka.

Author: Madman

Share This Post On