Policja przestrzega – Upalne zakończenie wakacji…

Nadchodzący weekend będzie ostatnim weekendem wakacji. Jednocześnie prognozy pogody wskazują, że temperatura powietrza w najbliższych dniach może przekraczać 30˚ Celsjusza co jest świetną okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas ostatniego akordu wakacji.

Z uwagi na zbliżające się wysokie temperatury wiele osób skorzysta ze sprzyjających warunków atmosferycznych i ostatni weekend wakacji spędzi poza domem, dlatego też przypominamy o kilku prostych rzeczach, które zwiększą nasze bezpieczeństwo oraz innych wypoczywających. Podczas aktywnego wypoczynku nad brzegami jezior, pamiętajmy, żeby nie korzystać z tzw. „dzikich kąpielisk” a wybierać kąpieliska strzeżone oraz nadzorowane przez wykwalifikowanych ratowników wodnych. Przed wejściem do wody pamiętajmy, aby sprawdzić temperaturę wody oraz schłodzić ciało niewielką ilością wody. Szybkie wejście do wody bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do skurczu mięśni, który może być tragiczny w skutkach. Należy również pamiętać, że podczas wysokich temperatur należy częściej spożywać wodę, która nie doprowadzi do przegrzania organizmu. Pamiętajmy również, aby podczas wypoczynku nad zbiornikami wodnymi nie spożywać alkoholu. Spożyty alkohol w nawet najmniejszej ilość podczas wysokiej temperatury może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. Przypominamy również, że na strzeżony kąpieliskach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, dlatego też zwracajmy uwagę na osoby, które znajdując się pod wpływem alkoholu mogłyby stwarzać zagrożenie dla własnego życia i zdrowia ale także dla innych wypoczywających.

Osoby, które wybierają się na letni wypoczynek  własnymi środkami transportu przestrzegamy przed dobrymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że oślepiające słońce zmniejsza pole widzenia kierowcy a wysoka temperatura obniża poziom koncentracji kierujących. Dlatego też przypominamy o odpowiedzialnej jeździe samochodem, przestrzeganiu przepisów dot. ograniczeń prędkości. Po raz kolejny przypominamy o ty, aby nie wsiadać za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz stan trzeźwości pozwala na jazdę samochodem w każdym posterunku Policji bezpłatnie można sprawdzić stan trzeźwości przed wyjazdem w jakąkolwiek trasę.

Podczas ostatnich dni wakacji pamiętajmy również, że jeżeli korzystamy z terenów leśnych zobowiązani jesteśmy do szczególnej ostrożności, gdyż z uwagi na wysokie temperatury bardzo łatwo doprowadzić do zaprószenia ognia.

Sulęcińscy policjanci w najbliższych dniach szczególną uwagę będą zwracać na osoby zarówno wypoczywające jak i wracające do swoich domów. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych dlatego też wypoczywajmy odpowiedzialnie stosując się m.in. do powyższych wskazówek.

Michał Igras KPP Sulęcin

Autor: Madman

Podziel się na