SOSW – Laury ze Szczecina…

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy: Laury ze Szczecina

„Młodzież o nas nie zapomniała. Nas już prawie nie ma, odchodzimy. Ale zostawiamy pamięć i to w sercach młodzieży.” (Ryszard Staszkiewicz ps „Łoś”, żołnierz 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej)

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wziął udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Laureatką konkursu na etapie regionalnym w kategorii szkół gimnazjalnych została uczennica  klasy II Aleksandra Poznańska za pracę multimedialną m.in. o Danucie Siedzikównie ps. „Inka”, którą wykonała pod kierunkiem nauczycielki historii w SOSW Wioletty Kaźmierczak. Głównym  organizatorem konkursu była Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.  Konkurs został objęty  patronatem:  Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej. Adresowany  był do uczniów gimnazjów  i szkół ponadgimnazjalnych.  Jego celem było upowszechnienie wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego po II wojnie światowej. Uczniowie z województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego zgłosili łącznie 90 prac. Byli podzieleni na dwie kategorie – szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Dodatkowo w każdej z nich rywalizowali w trzech osobnych grupach – prace literackie, prace multimedialne i prace plastyczne. Uroczystość odebrania nagrody odbyła się 8 marca 2017 r. w siedzibie  Katolickiego Stowarzyszenia  „Civitas Christiana”  w  Szczecinie. Dyplomy i nagrody szczęśliwym laureatom wręczali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Instytutu Pamięci Narodowej oraz gość honorowy- pan Ryszard Staszkiewicz ps „Łoś”, żołnierz 6 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Pan Ryszard Staszkiewicz podkreślił, że wszystkie prace są ważne, bo świadczą o tym, że młodzi pamiętają.  Młodzież miała możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego i zapoznania się z losami  Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. Cieszymy się z wyjątkowego sukcesu naszej uczennicy.

Wioletta Kaźmierczak

od redakcji

Dużo się dzieje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach i odnoszą w nich sukcesy.

Autor: Madman

Podziel się na