Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”…

Specjalny Ośrodek szkolno-Wychowawczy bierze udział w VIII edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”. Jego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerami są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Minister Edukacji Narodowej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Celem projektu jest   upamiętnienie   osób, zwykłych   ludzi, którzy  dzięki swojej heroicznej   postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest Polakom ratującym Żydów  podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich.  Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską. Nie był im obojętny los skazanego na zagładę narodu.

Nasi uczniowie odszukali  w lokalnym środowisku takiego bohatera. Był twórcą systemu opieki medycznej po II wojnie światowej w Sulęcinie oraz w okolicach. Pragniemy przypomnieć naszej społeczności i przywrócić do zbiorowej pamięci wyjątkową postać. Bohaterem projektu jest doktor Mirosław Dudek. Pośmiertnie Zofia i Mirosław Dudkowie zostali  uhonorowani przez Instytut Pamięci Narodowej „Yad Vashem” w dniu 31 października 1991 roku Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Ich imiona zostały uwiecznione na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Jerozolimie. Uczniowie przygotowują różne działania upamiętniające tę postać  wśród uczniów oraz  na terenie Sulęcina. Zachęcamy   do   zapoznania się   z  wyjątkową  postacią i działalnością doktora Mirosława Dudka. Prezentacja będzie dostępna do obejrzenia w Bibliotece Pedagogicznej w Sulęcinie.

Wioletta Kaźmierczak

Mirosław Dudek

 Urodził się 26 października 1908 roku w Karwinie, powiat Rysztat (Czechosłowacja). Pochodził ze śląskiej rodziny-ojciec był górnikiem.Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom lekarza uzyskał w 1936 r. Po studiach praktykował jako lekarz w Kowlu, a następnie we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie  był również wicedyrektorem szpitala.Był strzelcem podhalańskim i żołnierzem  Armii Krajowej,  komendantem   szpitala   w powstaniu warszawskim.Należał do Narodowych Sił Zbrojnych -pseudonim „Starża“. Był twórcą opieki szpitalnej w Sulęcinie, dyrektorem Szpitala Powiatowego w Sulęcinie w latach 1947-1957.Doktor Mirosław Dudek pełnił różne inne funkcje. Był lekarzem Szkoły Przemysłowej,  Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, Państwowego Domu Dziecka   i   Starców, pełnomocnikiem do spraw lecznictwa, kierownikiem komisji  lekarskiej i lekarzem sądowym. Z jego inicjatywy powstały również inne  placówki medyczne: Izba  Porodowa i Ośrodek Zdrowia w Ośnie Lubuskim i w Słońsku. W maju 1950 roku doktor zorganizował pierwszą na Ziemi Lubuskiej powiatową stację pogotowia ratunkowego. Mirosław Dudek prowadził również działalność społeczną. Był radnym Miejskiej Rady oraz założycielem ogniska Szkoły Muzycznej. Otrzymał szereg odznaczeń państwowych: Odznakę Honorową „Za zasługi w rozwoju województwa zielonogórskiego”, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Brązowy Medal Zasługi dla Obronności Kraju, Honorową Odznaką NFOZ, Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author: Madman

Share This Post On