Wystawa Wielkanocna w Krzeszycach…

Wystawa Wielkanocna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach.

Po kilkuletniej przerwie pojawiła się możliwość zorganizowania wystawy związanej właśnie ze świętami Wielkiejnocy. W międzyczasie ,,urodziło” się paru nowych twórców lokalnych, którzy zechcieli zaprezentować dla większego grona odbiorców sztuki swoje dzieła.
Poza tematyką sakralną przedstawioną w obrazach  oraz rzeźbie pana Jarosława Ćwiertnia, znalazło się także mnóstwo innych ciekawych prac. Miniaturowe stroje ludowe ilustrujące motywy z danych regionów naszego kraju, palmy wielkanocne -nieodłączny symbol rozpoczynający Wielki Tydzień, a także baranki, kurczaczki, koszyczki, serwetki no i oczywiście pisanki. Część z nich wykonana została przez rodzimych artystów.

 

Wystawa Wielkanocna z cyklu: ,,Mistrzostwo Twórczych Palców” w bibliotece
Dzięki paniom Iwonie Danisiewicz, Bożenie Czyżak, Bogumile Skórskiej, Danucie Sokalskiej, Jolancie Solińskiej
i Halinie Sawulak, mogliśmy poznać prawdziwy kunszt  pracy i podziwiać cierpliwość i dokładność tego co tworzą.  Na wystawie dzięki uprzejmości dyrektora Wojciecha Popek i pana Mirosława Pecuch z Muzeum w Bogdańcu zaprezentowane zostały też pisanki pokonkursowe z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp. Pisanki wykonane zostały zapominanymi już technikami , dlatego też mamy nadzieję ,że nasza wystawa przypomni dawne techniki i tradycje ludowe, również wierzymy, że w przyszłości zaowocują podobnymi dziełami takimi jak te które podziwiać można w krzeszyckiej bibliotece do końca kwietnia.
Po zwiedzeniu ,,Sali wystaw” przyszła kolej na małe,, co nieco” przy kawie i herbacie. Sympatyczna jak zawsze atmosfera i doskonały humor dopisywały podczas luźnych rozmów przy poczęstunku. Nadarzyła się okazja do podzielenia się nawzajem tradycjami jakie bywały w naszych rodzinach w okresie z dzieciństwa oraz z lat młodości naszych dziadków i pradziadków.
Na zakończenie podziękowania i zaproszenie na kolejne wystawy , które jeszcze przed nami i na które już zapraszamy.

 

 

GBP Krzeszyce

Autor: Madman

Podziel się na