Autostrada do szkoły…

Autostrada Wielkopolska SA dba o bezpieczeństwo nie tylko na zarządzanej przez siebie autostradzie, ale także poza nią.

Startuje przełomowy program społeczno-edukacyjny AUTOSTRADA DO SZKOŁY!

 

  • Co piąty rodzic dostrzega zagrożenia na drodze, którą jego dziecko pokonuje do szkoły.
  • Co trzeci opiekun widzi potrzebę zmian w infrastrukturze drogowej, które poprawiłyby bezpieczeństwo najmłodszych.
  • AUTOSTRADA DO SZKOŁY to nowy program społeczno-edukacyjny Autostrady Wielkopolskiej SA stawiający na poprawę edukacji i infrastruktury.
  • Zajęcia dla najmłodszych dzieci szkolnych w innowacyjny sposób pomogą przyswoić najważniejsze zasady w poruszaniu się w ruchu drogowym.
  • W miejscach wskazanych przez Policję sfinansowana zostanie niezbędna infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo dzieci.
  • Ambasadorem programu został Jarosław Boberek.

Wirtualna ulica

Wraz z końcem kwietnia dzieci ze szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego i lubuskiego będą mogły przenieść się na wirtualną ulicę, gdzie będą starały poruszać się zgodnie z przepisami drogowymi. Stanie się tak za sprawą przełomowego programu społeczno-edukacyjnego AUTOSTRADA DO SZKOŁY, którego celem jest propagowanie wśród dzieci nauczania początkowego przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Program poprzedzony został badaniami firmy IPSOS w szkołach objętych projektem. W badaniu wykorzystano dwie metody –  standardowe wywiady z rodzicami i dziećmi oraz obserwacje zachowań dzieci w drodze do szkoły. Wyniki podkreśliły jak ważne i potrzebne jest inwestowanie w bezpieczeństwo dzieci. Co trzeci z badanych opiekunów i rodziców dostrzegł potrzebę zmian w infrastrukturze drogowej, a co piąty widzi zagrożenia na drodze, którą jego dziecko pokonuje do szkoły.

Galeria:

 

Do końca roku 2017 podczas pierwszej edycji kampanii w 50 szkołach położonych w gminach wzdłuż koncesyjnej A2, z pomocą specjalnie stworzonej przez spółkę aplikacji, przeprowadzone zostaną zajęcia z wykorzystaniem technologii VR (Virtual Reality).  W kolejnych edycjach programem zostanie objętych łącznie 200 szkół.

Poza tym Komendy Wojewódzkie Policji w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim wytypowały lokalizacje, w których zrealizowane zostaną elementy infrastrukturalne. Należą do nich wybrane szkoły w powiecie sulęcińskim, słubickim, świebodzińskim, międzyrzeckim, poznańskim, konińskim, nowotomyskim, słupeckim, szamotulskim, wrzesińskim i średzkim.

Autostrada do szkoły

– Program AUTOSTRADA DO SZKOŁY to zarówno edukacja dla najmłodszych, jak i inwestycje infrastrukturalne. Takie narzędzia jak VR czyli wirtualne gogle zdecydowanie podnoszą atrakcyjność zajęć. Kolejny aspekt to poziom infrastruktury drogowej, zwłaszcza bezpośrednio w rejonie szkół. Bliska współpraca z Policją pozwoliła nam na zidentyfikowanie kilkudziesięciu placówek, w których można poprawić bezpieczeństwo, chociażby poprzez doświetlenie przejść dla pieszych czy umiejscowienie spowalniaczy i barierek – powiedział Robert Nowak, wiceprezes zarządu Autostrada Wielkopolska SA.

Program został pozytywnie o ceniony pod kątem merytorycznym przez doradcę metodycznego edukacji dla bezpieczeństwa z Ośrodka Dokształcenia Nauczycieli.

Jarosław Boberek – Ambasador kampanii

Ambasadorem kampanii jest Jarosław Boberek, polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu. Użyczył on swojego głosu w aplikacji AUTOSTRADA DO SZKOŁY.

Dzięki AUTOSTRADZIE DO SZKOŁY dzieciaki uczą się zasad ruchu drogowego, mając przy tym jednocześnie wspaniałą zabawę. Jako lektor, miałem okazję uczestniczyć w powstawaniu aplikacji. Stąd też wiem, że na dzieci czeka coś naprawdę wystrzałowego. Cieszę się, że VR wkracza do społecznych programów edukacyjnych, Ta technologia ma ogromny potencjał i warto go w pełni wykorzystać – przekonuje Jarosław Boberek.

Partnerem w realizacji inwestycji infrastrukturalnych jest spółka STRABAG. Program wspierają w roli partnerów Kulczyk Foundation i Autostrada Eksploatacja SA.

Patronami honorowymi programu są Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Zgłoszenia szkół do programu przyjmowane są przez stronę www.autostradadoszkoly.pl

 

Więcej informacji:          Zofia Kwiatkowska, PR Manager, Autostrada Wielkopolska SA,

tel. +48 608 479 541, email: z.kwiatkowska@mail.autostrada-a2.pl

 

Rozmowa z Jarosławem Boberkiem – ambasadorem programu społeczno-edukacyjnego.

 

Co zadecydowało o przyjęciu przez Pana roli ambasadora programu AUTOSTRADA DO SZKOŁY? Czym przede wszystkim ujął Pana ten projekt?

 

Kluczowym elementem było całkowicie nowe podejście do przekazywania informacji. Autostrada Wielkopolska próbuje przełamać sztampowe podejście do edukacji i spojrzała oczami dzieci na proces uczenia. Dzięki wyjściu poza schemat powstał kompleksowy program jakiego jeszcze nie było. Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości sprawia, że zajęcia stają się dla dzieci atrakcyjnym wydarzeniem, a prezentowane treści są znacznie lepiej przyswajane.

 

Na czym polega innowacyjność i wyjątkowość programu?

 

Dzięki AUTOSTRADZIE DO SZKOŁY dzieciaki mogą w specjalnych goglach poruszać się po wirtualnym mieście i jednocześnie uczyć zasad ruchu drogowego, mając przy tym jednocześnie wspaniała zabawę. Jako lektor miałem okazję uczestniczyć w powstawaniu aplikacji. Stąd też wiem, że na dzieci czeka coś naprawdę wystrzałowego.

 

Czy miał Pan okazję współpracować z Autostradą Wielkopolską SA czy to Pana debiut w tej roli?

 

Autostrada Wielkopolska konsekwentnie wdraża programy społeczne podnoszące poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po raz pierwszy współpracowaliśmy w 2014 roku przy kampanii społecznej „Postaw na odblask zanim trafisz na pomnik”. Cieszę się, że zakres działań społecznych jest coraz szerszy. AUTOSTRADA DO SZKOŁY to bardzo kompleksowy program przewidziany nie tylko na ten rok, ale kilka następnych.

 

Czy współczesna szkoła w wystarczający sposób przygotowuje dzieci do funkcjonowania w ruchu drogowym?

 

Trudno mi to stwierdzić, ponieważ już od jakiegoś czasu nie uczęszczam do podstawówki (śmiech). Uważam jednak, że jak dobrze by nie było, zawsze może być lepiej. Wiem, że były przeprowadzone badania i dzieciaki wcale nie są takie pewne swojej wiedzy o zachowaniu na drodze. Temat bezpieczeństwa dzieci jest bardzo istotny, więc wszelkie podejmowane w tej sprawie działania będą zawsze jak najbardziej uzasadnione.

Jak ocenia Pan poziom infrastruktury drogowej w pobliżu szkół?

 

Myślę, że jest znaczenie lepiej niż było w czasach, kiedy to ja nosiłem tornister. Niemniej jednak infrastruktura i bezpieczeństwo to coś, w co zdecydowanie warto inwestować. Przecież zawsze może być lepiej. Kampania AUTOSTRADA DO SZKOŁY to nie tylko edukacja, ale również konkretne pieniądze zainwestowane w doposażenie szkół w elementy infrastrukturalne takie jak doświetlenie przejść dla pieszych, barierki czy spowalniacze, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa dzieci.

 

Jest Pan słynny ze swoich kreacji dubbingowych, która rola była Pana ulubioną?

 

Ooooo…to nie jest łatwe pytanie. Trochę tych sympatii i miłości na przestrzeni lat było. Czerwony z „Krowy i kurczaka”, Lenny z „Rybek z ferajny”, Ed z „Ed, Edd i Eddy”, Fąflak z „Potwory i spółka” i oczywiście nieśmiertelny Król Julian, to moi ulubieni bohaterowie. Przyznam się jednak, że zawsze największym uczuciem darzę postać, którą aktualnie się zajmuję. To bardzo ciekawe i ekscytujące, odkrywanie i poznawanie świata nowej postaci.

 

Użyczył Pan swojego głosu w aplikacji VR, czy to pierwszy raz gdy Pana głos pojawił się w wirtualnej rzeczywistości?

 

Oczywiście, że nie. Wirtualna rzeczywistość otacza nas ze wszystkich stron. Aplikacje, gry, programy i wiele innych projektów współtworzone są również przy udziale aktorów. Dlatego i mnie zdarzył się niejednokrotnie udział w takich przedsięwzięciach. Cieszę się, że VR wkracza do społecznych programów edukacyjnych, takich jak AUTOSTRADA DO SZKOŁY. Ta technologia ma ogromny potencjał i warto go w pełni wykorzystać.

 

Czy planuje Pan spotkania z dziećmi w szkołach objętych programem AUTOSTRADA DO SZKOŁY?

Jak najbardziej. Razem z autorami programu planujemy takie spotkania. Dzieci to moja ulubiona publiczność. Cieszę się, że podczas odwiedzin w szkołach, poprzez wspólną zabawę będę miał okazję jednocześnie je czegoś nauczyć.

 

Czym aktualnie się Pan zajmuje? Czy szykuje się Pan do kolejnej aktorskiej/dubbingowej kreacji?

 

Wziąłem udział w kilku castingach, na wyniki których chwilę trzeba będzie zaczekać. Jestem także w trakcie nagrań do nowej gry, której akcja dzieje się w dalekiej przyszłości, gdzie moja postać jest szarą eminencją jednego z klanów rządzących światem. Będzie strasznie… (śmiech). Lada chwila rozpoczynamy również przygotowania do realizacji dużego projektu kinowego ze mną w roli reżysera dubbingu. Oczywiście jestem także w stałym kontakcie z Królem Julianem. Ponadto, rzecz jasna, przygotowuję się do odegrania wyjątkowej roli, jaką jest dla mnie rola ambasadora programu AUTOSTRADA DO SZKOŁY.

Informacje dodatkowe:

AUTOSTRADA DO SZKOŁY to kolejny program CSR realizowany przez Autostradę Wielkopolską SA.

Do wcześniej przeprowadzonych inicjatyw społecznych należą, m.in.:

  • A2, że bezpiecznie! Postaw na odblask! (2013)
  • Bezpieczna jazdA2 (2013 i 2014)
  • Postaw na odblask… Zanim trafisz na „Pomnik” (2014)
  • Pohamuj się! Nie wyprzedzaj bezmyślnie (2015)

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *