Informacje z ZSLiZ

Wydarzenia!

Informacje z ZSLiZ

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W 17 WIELKOPOLSKIEJ BRYGADZIE ZMECHANIZOWANEJ

W dniu 14 września 2018r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w Dniu Otwartym Koszar w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Impreza została zorganizowana na obiektach szkoleniowych jednostki w Wędrzynie.

Podczas tej praktycznej lekcji uczniowie mieli możliwość bezpośrednio zapoznać się z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu brygady zmechanizowanej. W tym przede wszystkim z wyposażeniem indywidualnym żołnierza oraz drużyny zmechanizowanej. Wśród pojazdów wojskowych największą popularnością cieszyły się kołowy transporter opancerzony ROSOMAK. Także samobieżna haubica DANA oraz samobieżny moździerz na podwoziu kołowym RAK.

Dodatkowymi atrakcjami była możliwość prowadzenia praktycznego szkolenia i sprawdzenia umiejętności prowadzenia ognia z broni strzeleckiej na urządzeniu do nauki celowania trenażerze CYKLOP. Także w prowadzeniu kierowania ogniem na symulatorze ŚNIEŻNIK. Uczniowie korzystając z tych urządzeń mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu posługiwania się bronią strzelecką. Dodatkowo zapoznania się z danymi taktyczno technicznymi sprzętu wojskowego.

Na innych punktach nauczania nie zabrakło sprzętu prezentowanego przez policjantów, żandarmów, a także strażaków. Nie mniejszą popularnością jak to zwykle bywa cieszyła się smakowita wojskowa grochówka podawana z ciepłym chlebem wypiekanym w piekarni polowej.

Dzięki takim zajęciom uczniowie klas mundurowych w praktyce oswajają się ze sprzętem i uzbrojeniem wojskowym. Także  specyfiką szkolenia wojsk na obiektach szkoleniowych i placach ćwiczeń. Młodzież  przyznała, że  takie lekcje przysposobienia wojskowego i poznanie tajników zawodu żołnierza od strony praktycznej, utwierdzają, że pójście „drogą wojskową” to ciekawy i świadomy wybór przyszłego zawodu.

                                                                              mjr rez. Mariusz Brzozowski

Informacje z ZSLiZ – Dzień Sybiraka

Delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Licealnych
i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie brała udział w obchodach Dnia Sybiraka.

Uroczystości odbyły się 18 września 2018 r. przy obelisku Sybiraków znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie. W obchodach brali udział Sybiracy, Kombatanci, młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, władze samorządowe oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich.

Przedstawiciele organizacji, szkół i stowarzyszeń biorący udział w obchodach złożyli wiązanki kwiatów. Zapalili znicze przed obeliskiem poświęconym  zesłanym i pomordowanym na „nieludzkiej ziemi”.

Nasi uczniowie godnie prezentowali Sztandar Szkoły. Delegacja uczniów składając wiązankę kwiatów przed płytą pamiątkową oddała należną cześć i hołd tym wszystkim, którzy swoją niezłomną postawą, odwagą i wytrwałością dali świadectwo walki, miłości i troski o wolną Ojczyznę.

mjr rez. Mariusz Brzozowski

 

Informacje z ZSLiZ – wizyta w Majaland

„Nauka przez zabawę”

Kto z nas nie zna Pszczółki Mai, Wikinga Vica czy dziewczynki z alpejskich gór – Heidi? To oczywiście postaci znanych bajek, które będzie można spotkać w parku rozrywki Majaland, znajdującego się w Kownatach, gm. Torzym.

My już tam byliśmy i przez moment staliśmy się dużymi dziećmi w krainie fantazji.

Na zaproszenie komendanta Powiatowej Policji w Sulęcinie p. Mirosława  Kędziora w porozumieniu z Dyrektorem Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie p. Grażyną Sobieraj uczestniczyliśmy w ćwiczeniach sztabowych. Miały na celu reagowanie i współdziałanie na miejscu zdarzeń, które zagrażają życiu lub zdrowiu ogromnej liczby ludzi w tego typu miejscach, jak parki rozrywki.

Z racji tego, że wkrótce odbędzie się otwarcie parku, koniecznym było zorganizowanie symulacyjnych niebezpiecznych incydentów. Uczestniczyli w nich pracownicy Majalandu, a my staliśmy się pozorantami tych zdarzeń. Były to między innymi sytuacje nagłego pożaru, podłożenia ładunku wybuchowego czy działania pościgowe z wykorzystaniem psa tropiącego.

Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu, zarówno pracownicy parku i my tzw. „klasa mundurowa” zdobyliśmy ogromne doświadczenie. Wskazówki do tego, jak postępować  podczas ewakuacji tak dużej ilości gości.

Ćwiczenia nie mogły odbyć się bez wsparcia sił i środków takich jednostek jak: Komendy Powiatowej Policji z Sulęcina, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji z Gorzowa Wlkp. Państwowej Straży Pożarnej z Sulęcina oraz Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej z Międzyrzecza. Pośród mrówek wielkości człowieka, wszelkiego rodzaju kolorowych karuzel i pędzących rollercoasterów mieliśmy szansę być uczestnikami atrakcyjnych i innowacyjnych zajęć w myśl powiedzenia: nauka przez zabawę.

Natalia Błaszczyk (kl. 3 LOw/bp/pp)

Informacje z ZSLiZ – fot. ZSLiZ

 

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *