Nic zwyczajnego

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

Nic zwyczajnego, całkiem nadzwyczajnie!

W takim właśnie nadzwyczajnym klimacie spotkaliśmy się w bibliotece, na krzeszyckim Dyskusyjnym Klubie Książki. Dzieliliśmy się smakowitymi kąskami z książki Michała Rusinka ,,Nic zwyczajnego” o Wisławie Szymborskiej.

Są takie dni, kiedy jak mawia jest bardziej podobna do siebie, a są takie kiedy nikt jej nie rozpoznaje.

Michał Rusinek w swej książce stworzył piękny, wyrazisty i niezwykle autentyczny wizerunek poetki. Wielka mistrzyni słowa, wnikliwa obserwatorka codzienności. Przede wszystkim jednak skromna, powściągliwa kobieta obdarzona poczuciem humoru, z wielkim dystansem do siebie i otaczającej rzeczywistości. ,,Nic zwyczajnego” to prawdziwa uczta dla ducha.
Nie ma zwyczajnej, zwykłej narracji przechodzącej w peon pochwalny na cześć najdoskonalszej poetki. Autor pisze świetnie, lekko książkę którą chce się czytać, wciąga jak to się mówi ,,po uszy”. Jest pełna ciepłych słów, ale także kilku gorzkich komentarzy.

M. Rusinek analizuje postawy W. Szymborskiej. Patrzy na jej życie i twórczość przez pryzmat własnego rozumienia jej działań. Znajduje klucz do Szymborskiego postrzegania świata, jakim na pewno jest humor i ironia. Ponadto są piękne ilustracje do tekstu, kiedy  we wspomnieniach lub biografiach zdjęcia są jako element dekoracyjny.
Książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Jej bohaterka, kobieta o takim talencie, bardzo energiczna
i zwykła w swej niezwykłości.

Michał Rusinek ma lekkie pióro i mimo, iż książka nie ma ani jednego rozdziału, ani paragrafu, to jednak wszystko ma swój sens i logikę.
Cieszę się, że mogłam to przeczytać i dowiedzieć się , że są w Polsce osoby, które chciały pomóc Wisławie Szymborskiej w pisaniu przedmowy przed Akademią Noblowską.
Z pełną odpowiedzialnością tę książę polecam.

Kazimiera Kosik

fot. DKK

 

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *