Najlepsi młodzi piłkarze z lubuskiego

To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym. Oto najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki województwa lubuskiego!

2 dni sportowej rywalizacji, prawie 70 drużyn chłopców i dziewczynek, 675 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. Mistrzami województwa lubuskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z UKS-u AP Falubaz Zielona Góra (kategoria do lat 8), SP 10 Zielona Góra (U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (U-12), a także dziewczynki z SP 1 Międzyrzecz (U-8), MUKS-u Stilon Gorzów Wielkopolski (U-10) i MUKS-u PS Kostrzyn nad Odrą (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Lubuskiem był Gorzów Wielkopolski, a dokładniej obiekty tamtejszego OSiR-u przy ul. Olimpijskiej 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek ze wszystkich 14 powiatów.

Święto futbolu w Gorzowie Wielkopolskim

Zmagania w lubuskich Finałach Wojewódzkich XIX edycji Turnieju rozpoczęły się w poniedziałek 1 kwietnia od rywalizacji chłopców i dziewczynek z najstarszej kategorii U-12, a także dziewczynek z zespołów do lat 10. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn U-8 oraz chłopców z kategorii U-10.

Wśród kibiców śledzących poczynania młodych adeptów futbolu nie zabrakło znanych postaci. Jedną z nich był Zdzisław Czyrka, wiceprezes ds. samorządów i piłkarstwa kobiecego w Lubuskim Związku Piłki Nożnej. – Wspaniale obserwować drogę z piłki radosnej, młodzieżowej, do piłki poważnej. Uczestnicy takich Turniejów wyrastają na reprezentantów Polski i grają w najlepszych klubach świata. To najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu w piłce nożnej. Dla dzieciaków mam jedno przesłanie: bawcie się, grajcie i walczcie! – zagrzewał do walki pan Zdzisław, który uważnie oglądał mecze rozgrywane w Gorzowie Wielkopolskim.

Na boisku w najstarszej kategorii wiekowej triumfy święciły zespoły z Kostrzyna nad Odrą. U dziewczynek najlepsze były zawodniczki MUKS-u PS Kostrzyn, w barwach którego znakomity Turniej rozegrała bramkarka Gabrysia Kiałka. Młoda golkiperka ujęła kibiców wspaniałą postawą zgodną z duchem gry (otrzymała „Zieloną Kartkę Fair Play” za przyznanie się do błędu mimo braku reakcji sędziego), a ponadto została wybrana najlepszą bramkarką w swojej kategorii wiekowej. Razem z Gabrysią na zawodach pojawił się jej najwierniejszy kibic, czyli tata. – Moja rola na razie ogranicza się tylko do wożenia córki na treningi. Zobaczymy, czy to się kiedyś opłaci – śmiał się dumny rodzic.

Wśród 10-latek triumfowały piłkarki MUKS-u Stilon Gorzów, które w finałowym meczu po wyjątkowo zaciętym boju pokonały MUKS 11 Zielona Góra. Sportowy charakter pokazały też najmłodsze zwyciężczynie, czyli SP 1 Międzyrzecz, pewnie pokonując koleżanki z SP Jasień. Równie dużych emocji dostarczyła rywalizacja chłopców. Zwycięzcy do lat 12 – SP 4 Kostrzyn nad Odrą – byli głośno dopingowani przez grono kibiców, którego nie sposób było nie dostrzec i nie usłyszeć. Zawodnicy „Czwórki” zaprezentowali tak ofensywny futbol, że ich trener odbierał gratulacje do późnego wieczora, a o ich zwycięstwie fani mówili jeszcze drugiego dnia Turnieju. Nikt nie miał wątpliwości, że najlepszym zawodnikiem zostanie jeden z graczy zwycięskiej ekipy. Ostatecznie wybór padł na Kacpra Sikorskiego, który pokazał się ze znakomitej strony zwłaszcza w półfinale, wprowadzając swój zespół do meczu o mistrzostwo regionu. Kacper na tle rówieśników wyróżniał się przede wszystkim imponującym przyspieszeniem i zdolnościami przywódczymi.

Warto wspomnieć też o chłopcach z SP 1 Żagań, którzy nie tylko zostali wicemistrzami województwa, ale również dali się poznać jako specjaliści od rzutów karnych. W ćwierćfinale i półfinale to właśnie dzięki strzałom z 9. metra (z takiej odległości w dwóch starszych kategoriach Turnieju wykonywane są rzuty karne) przechylali szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Emocjonujący finał oglądaliśmy też u 10-latków, a zwycięsko wyszli z niego uczniowie SP 10 Zielona Góra. Drugiego dnia rywalizacji kibice z największego miasta województwa cieszyli się podwójnie, bo w najmłodszej kategorii u chłopców triumfował UKS AP Falubaz Zielona Góra, którego wyższość w finale uznać musieli zawodnicy Płomienia Żary.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Gorzowie Wielkopolskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Finały Wojewódzkie w województwie lubuskim – klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. UKS AP Falubaz Zielona Góra 2. UKS Promień Żary 3. SP Bytom Odrzański 1. SP 1 Międzyrzecz 2. SP Jasień 3. UKS PS Kostrzyn nad Odrą
Najlepszy bramkarz Jan Koremba (SP Bytom Odrzański) Otylia Durkalec (SP 1 Międzyrzecz)
Najlepszy zawodnik Antoni Dumański (Promień Żary) Lena Puzio (SP Jasień)
Król strzelców Maks Morgowski (Falubaz Zielona Góra) – 7 bramek Zosia Mikołajczyk (UKS PS Kostrzyn nad Odrą) – 15 bramek
U-10 1. SP 10 Zielona Góra 2. MLUKS Dwójka Gubin 3. SP 6 Gorzów Wielkopolski 1. MUKS Stilon Gorzów Wielkopolski 2. MUKS 11 Zielona Góra 3. SP Jasień
Najlepszy bramkarz Jonasz Ochotny (MLUKS Dwójka Gubin) Gabriela Rudzińska (SP Jasień)
Najlepszy zawodnik Patryk Smyra (SP 10 Zielona Góra) Hania Petel (MUKS 11 Zielona Góra)
Król strzelców Emil Długi (SP 6 Gorzów Wielkopolski) – 9 bramek Laura Urman (Stilon Gorzów Wielkopolski) – 19 bramek
U-12 1. SP Czwórka Kostrzyn nad Odrą 2. SP 1 Żagań 3. SP 21 Gorzów Wielkopolski 1. MUKS PS Kostrzyn nad Odrą 2. AP Kania Cup Gorzów Wielkopolski 3. SP Dobiegniew
Najlepszy bramkarz Jakub Żembrowski (SP 1 Żagań) Gabrysia Kiałka (MUKS PS Kostrzyn nad Odrą)
Najlepszy zawodnik Kacper Sikorski (SP 4 Kostrzyn nad Odrą) Julia Łogińska (AP Kania)
Król strzelców Hubert Wieleba (SP 21 Gorzów Wielkopolski) – 13 bramek Julia Łoś (SP Dobiegniew) – 15 bramek

Szansa na odkrycie talentu W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego czy Pauliny Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi.

Madman

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *