Ku przestrodze

Ku przestrodze…

NIETYPOWE ZDARZENIE  PRZESTROGĄ DLA INNYCH

W dniu 07.05.2020 r. ratownikom PSP Sulęcin, Straży Leśnej Nadleśnictwa Sulęcin oraz KP Policji w Sulęcinie przyszło zmierzyć się z nietypowym zdarzeniem. Otóż podczas nielegalnej wycinki drzew doszło do wypadku. Na skutek niewłaściwej ścinki drzew doszło do zawieszenia się drzewa o drugie drzewo. Osoby, które dokonywały nielegalnego pozyskania drzewa zaczęli podcinać zawieszone drzewo. I tak drzewo
to spadło w pionie na nogę jednego z mężczyzn, miażdżąc ją i wgniatając w ziemię. Akcja ratownicza była utrudniona ze względu na trudny dojazd pojazdów ratowniczych do wnętrza lasu. Po skomplikowanej akcji ratowniczej i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poszkodowany został ewakuowany za pośrednictwem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kradzież drewna z lasów państwowych była i jest problemem we wszystkich polskich regionach. Zachowanie sprawców zawierało w sobie znamiona nielegalnego wyrębu drzewa w lesie, a następnie kradzieży tak wyrąbanego drewna, co wypełnia znamiona art. 278 § 1 kodeksu karnego. Przepis ten naraża sprawcę lub sprawców na karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Należy przypomnieć, że las jest miejscem życia tysięcy roślin i zwierząt. Las to czyste powietrze, ogólnodostępne miejsce wypoczynku, czy też bezpłatne dary lasu – jagody i grzyby. Nie da się tych funkcji rozdzielić. Na niektórych fragmentach można jedne funkcje uznać za główne inne za pobocze, ale współistnieją razem pomimo obiekcji. Dla każdego las jest czymś innym. Dla rodziny drzewiarza to źródło utrzymania, dla turysty piękne widoki. Póki jesteśmy społeczeństwem różnorodnym, różnorodność funkcji lasu jest nieunikniona. Leśnicy wycinają drzewa by las trwał,
a my byśmy żyli zdrowo i ekologicznie wykorzystując do tego celu drewno.

Ku przestrodze!

           Niech ten nieszczęśliwy wypadek będzie przestrogą dla innych aby nie dopuszczali się kradzieży drewna. Sprawca niewątpliwie poniesie wysokie koszty materialne i zdrowotne  swego nieodpowiedzialnego i  niczym nieuzasadnionego czynu, bowiem legalnego zakupu drewna opałowego posiadającego certyfikaty można w każdej chwili dokonać w Nadleśnictwie Sulęcin.

Materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Sulęcin

od redakcji:

Nasza redakcja jest w posiadaniu zdjęć asygnat. Nie jest naszym zadaniem osądzanie o ich wiarygodności. Jedno jest pewne, był to nieszczęśliwy wypadek. Z naszych ustaleń wynika, że poszkodowany pomagał pewnej rodzinie, która przedstawiła mu w/w asygnaty.

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *