Gimnazjaliści w Spale
Uczniowie klasy III e z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie reprezentowali województwo lubuskie na Turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale, a byli to: Jakub Zakrzewski, Maksymilian Obrzud , Filip Rostkowski i Jakub Dzierżyński. Lubuska kadra chłopców po dwudniowych zmaganiach zagrała we wtorek o podium. W meczu o trzecie miejsce zmierzyła się z drużyną z kujawsko-pomorskiego wygrywając 2:1. Wcześniej nasza drużyna wygrała grupę eliminacyjną, pokonała zachodniopomorskie i przegrała z mazowieckim w meczu o ścisły finał.
Spotkanie Młodzieży Miast Partnerskich
Beeskow – Kamen – Sulęcin październik 2016
Jeszcze nie zblakły wakacyjne wspomnienia, pamiątek przywiezionych ze Szwerina i Wismaru nie zdążył pokryć kurz, a uczestnicy letniego obozu w Ullis Kinderland mogli spotkać się ponownie. „Prawie codziennie piszemy ze sobą na Facebooku, „lajkujemy” swoje zdjęcia, ale to nie to samo, co widzieć się w realu” – przekonywały dziewczyny z Gimnazjum im. Jana Pawła II dyrekcję i swoich opiekunów argumentując konieczność zorganizowania rewizyty niemieckich kolegów i koleżanek w Polsce. Praktycznie nikogo nie musiały przekonywać, bo to, jak ważna jest współpraca polsko-niemiecka i kształtowanie u młodzieży postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur, od dawna stanowi przedmiot działania zarówno nauczycieli, jak i dyrekcji naszej szkoły. Wspieranie procesu dydaktycznego poprzez kontakty międzynarodowe, wymianę uczniowską, czy wyjazdy daje przede wszystkim możliwość praktycznego użycia języka, co lepiej przygotowuje uczniów do życia i późniejszego funkcjonowania na rynku pracy.
Spotkania młodzieży miast partnerskich mają już swoją historię. Zainicjował je ówczesny szef Jugend – Team Beeskow, Hans Cord Völxen organizując od roku 2012 wakacyjne obozy Jugendcamp w Spreepark i jego przepięknej okolicy. W sierpniu 2015, gdy gospodarzem było Kamen, do grup polskio- niemieckich dołączyło jeszcze Montreuil – Juigne, francuskie miasto partnerskie Kamen. Z każdego z tych spotkań uczniowie i opiekunowie wracali pełni wrażeń, z bagażem wspomnień, wzbogaceni doświadczeniem poznania nowych, ciekawych ludzi i miejsc. Tegoroczne spotkanie wakacyjne w Ullis Kinderland nad jeziorem Szwerińskim należało do szczególnie udanych. Tydzień wspólnych wędrówek po urokliwych okolicach Szwerina, wycieczki do Hansaparku i Wismaru, wspólne nocne podchody i ogniska, tak zintegrowały jego uczestników, że już przy pożegnaniu padły deklaracje ponownych spotkań i odwiedzin. Ponieważ poprzednie wizyty organizowała strona niemiecka, zaprosiliśmy naszych niemieckich przyjaciół do Sulęcina. Mimo nie najlepszej pogody udało nam się pokazać niemieckim koleżankom i kolegom Gorzów, Łagów i najładniejsze zakątki naszego miasta. W Łagowie urzekł nas i naszych gości Park Linowy, gdzie dodatkową atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawami. Dużo czasu spędziliśmy też w naszej sali sportowej, na sali fitness i rozgrywając mini mecze koszykówki. Wizyta młodzieży z miast partnerskich w sulęcińskim Gimnazjum nie mogła obyć się bez spotkania z głównym gospodarzem miasta, burmistrzem Sulęcina, Panem Dariuszem Ejchartem, który wyraził zadowolenie ze współpracy polsko- niemieckiej i życzył gościom z za Odry miłego pobytu. W niedzielę mieszkańcy Sulęcina zauważyli pewnie młodych ludzi, którzy w dwujęzycznych grupach z zaciekawieniem wędrowali po centrum naszego miasta. W ten niecodzienny sposób rozwiązując wspólnie zadania, uczniowie naszego gimnazjum postanowili przedstawić swoje miasto. Na koniec Sulęcińskiego Spotkania Młodzieży Miast Partnerskich, Pani Izabela Hutyra, dyrektor Gimnazjum wręczyła gościom pamiątkowe serduszka, które specjalnie na tę okazję przygotowali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Wizyta uczniów z Kamen i Beeskow w Sulęcinie dobiegła końca. Spotkanie zaowocowało kolejnymi pomysłami na wspólne imprezy, obozy wakacyjne i wyjazdy. Są więc plany i po obu stronach Odry chętni, aby je zrealizować, a to już połowa sukcesu.