Podsumowanie pierwszego tygodnia wakacji w SOK
6.07
W poniedziałek odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Akcje na wakacje” prowadzone przez instruktora Waldemara Handzelewicza z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.
„Zabawy wokalne” odbyły się na świeżym powietrzu co uatrakcyjniło całość zajęć uczestnikom. Poniedziałkowe zajęcia miały charakter wokalno – językowy.
W pierwszej części dzieci uczyły się rozluźniać aparat mowy poprzez różnorodne ćwiczenia i łamańce językowe. W zajęciach uczestniczyły dzieci, które regularnie uczęszczają na zajęcia wokalne, ale pojawiły się też nowe twarze i dzieci zainteresowane tą formą spędzania wakacyjnego czasu wolnego przyszły wraz ze swoimi rodzicami.
Główna część i wykonywanie piosenek odbywała się w wesołej atmosferze. Część dzieci do piosenek próbowało ułożyć własną choreografię. Instruktor dawał dzieciom wskazówki i rady dotyczące ich przyszłych występów, bowiem dzieci regularnie uczestniczące w zajęciach wokalnych Sulęcińskiego Ośrodka Kultury przygotowują się w ten sposób do koncertu, który mają zamiar przedstawić sulęcińskiej widowni w sierpniu.
7.07.
Wtorkowe zajęcia to kolejny już projekt realizowany w ramach „Akcji na wakacje” w Sulęcińskim Ośrodku Kultury.
„Wędrówki z mapą” które odbywały się od rana to próba odkrywania nowych, nieznanych zakątków Sulęcina przez miejscowe dzieci.
Uczestnicy â czwórka chłopców wraz z Panią Teresą i Panią Anią wybrali się na wycieczkę po okolicach Sulęcina.
Pierwszym punktem, do którego dotarliśmy było Jagodowe Pole, gdzie chłopcy pozbierali trochę owoców na spróbowanie. Jeden z nich stwierdził, że już wie, gdzie będzie chodził z rodzicami na jagody.
Następnym przystankiem w naszej wycieczce był skrawek lasu, gdzie urządziliśmy konkurs na rzut szyszką do celu oraz w dal. W pierwszej konkurencji niezwyciężony okazał się być Dawid i z pięciu rzutów trafił aż czterokrotnie. W rzucie w dal niezrównany był Gabryś. Próbowaliśmy również grać w „ciupy” , czyli inaczej „kamienie”, a zasady gry tłumaczyła nam Pani Teresa.
Wędrówka zawiodła nas na polanę, gdzie zbieraliśmy kwiaty polne, tworząc barwne bukiety dla swoich mam.
Ostatnim zadaniem jakiego chłopcy się podjęli było przestudiowanie mapy i omówienie planu na następną wyprawę, która odbędzie się już za tydzień jako kolejna podróż po okolicach Sulęcina.
8.07
Ruszyła Biblioteczna Agencja Detektywistyczna – „Bystre Oko”
Zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania opowiadania Grzegorza Kasdepke o przygodach Detektywa Pozytywki, które zainspirowało nas do wymyślenia nazwy naszej Agencji oraz pseudonimów dla każdego detektywa. Każdy wpisał swój pseudonim na specjalnym identyfikatorze. Detektywi zastanawiali się jak można działać w terenie, aby pozostać niezauważonym i nierozpoznanym przez śledzoną osobę, dostały profesjonalne akcesoria służące do takiej obserwacji… czyli gazety z wyciętymi dziurami z miejscem na oczy 😉
Pierwszym punktem naszej detektywistycznej przygody była wyprawa na Komendę Powiatową Policji w Sulęcinie, gdzie asp. Przemysław Stankiewicz zapoznał nas z pracą detektywa, odpowiedział na bardzo ciekawe pytania uczestników oraz potwierdził, że nasze detektywistyczne akcesoria są w pełni profesjonalne i jak najbardziej odpowiednie do naszej misji.
Na koniec policjant zadał nam zagadkę, którą musieliśmy rozwiązać za pomocą szyfru, a była ona tropem do rozwiązania pierwszego detektywistycznego zadania. Wszyscy prawidłowo złamali szyfr, a odpowiedzią był tajemniczy „Wędkarz”, po wspólnej naradzie detektywi podjęli decyzję, że należy podążyć do sklepu wędkarskiego „Domus”. Nasze przypuszczenia okazały się być słuszne, bo przesympatyczny sprzedawca â pan Leon Żamojda oprócz ciekawych opowieści na temat wędkowania i upominków miał dla nas kolejne zadanie. Kolejny szyfr, który udało nam się rozwiązać dał nam odpowiedź brzmiącą: „Księgarnia Pasja”. Ruszyliśmy więc w dalszą drogę.
W księgarni powitała nas pani Anna Stańczyk, która opowiedziała o pracy w księgarni, podarowała dzieciom zakładki do książek i dała kolejne zadanie do rozwikłania. Okazało się, że musimy pójść do Cukierni „Monika”, gdzie od miłych pań dostaliśmy ostatnie zadanie, po rozwiązaniu którego każdy z uczestników w nagrodę otrzymał lody w wybranych przez siebie smakach.
9.07
Czwartkowe zajęcia w ramach wakacyjnego programu „Akcje na Wakacje” odbyły się w pracowni plastycznej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Pierwszym elementem spotkania była rozmowa na temat obiektów sztuki w naszym mieście. Wśród najbardziej znanych udało nam się wymienić rzeźbę â czyli fontannę na rynku, budowle takie jak kościół, oraz witraże kościelne.
Następnie każdy z uczestników dostał za zadanie stworzenie własnego identyfikatora. Każdy otrzymał plakietkę i uczestnicy zabrali się do pracy. Efektem były kolorowe zawieszki z imionami ozdobione dodatkowo rysunkami według własnego pomysłu i uznania.
„Akademia Młodego Artysty” â bo pod takim szyldem odbywają się czwartkowe zajęcia plastyczne , które zgromadziły tym razem jedenaścioro dzieci z Sulęcina i okolic. Ich głównym zadaniem było stworzenie z dostępnych w pracowni materiałów pracy przedstawiającej siebie samego. Naszą inspiracją była twórczość Pabla Picassa.
Z kolorowych kartek dzieci wycinały różne kształty i układały je w fantazyjne kolaże. Miały do dyspozycji również gazety, mazaki i inne przybory do rysowania. Każdy uczestnik otrzymał duży brystol, który zapełniał pracowicie swoimi pomysłami.
Zwieńczeniem naszych zajęć artystycznych był spacer z Ośrodka Kultury, przez promenadę aż do fontanny wraz ze swoimi pracami, które uczestnicy dumnie nieśli przed sobą. W ten sposób stworzyliśmy po raz pierwszy w Sulęcinie ,,żywą” Galerię. Na deptaku wszystkie dzieci, które pojawiły się na naszych zajęciach plastycznych zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie
Nadesłała
Ania Gwizdek
foto. Sulęciński Ośrodek Kultury