SOSW – Święto Szkoły…

W dniu dzisiejszym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na wesoło obchodzono Święto Szkoły. Hasłem przewodnim było: Integracja na wesoło – w zgodzie ze sobą i najbliższym otoczeniem!

Program ułożyli nauczyciele z uczniami i właśnie oni wystąpili w głównych rolach. Była cała masa atrakcji, a większą ich cześć pokazują zamieszczone zdjęcia.

Madman

CZAS NA INTEGRACJĘ!

Czerwiec jest miesiącem szczególnym dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie,
gdyż właśnie w tym czasie odbywa się największa szkolna uroczystość zwana Świętem Szkoły.
W tym roku jednak to Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie działające na rzecz osób niepełnosprawnych naszego regionu, w tym na rzecz wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie wzięło sprawy w swoje ręce. Spod pióra prezesa p. Danuty Malinowskiej i członków Stowarzyszenia wyszedł projekt skierowany nie tylko do uczniów Ośrodka, lecz
do wszystkich osób niepełnosprawnych Powiatu Sulęcińskiego oraz organizacji działających na ich rzecz. Działanie przyjęło postać Integracyjnego pikniku dla mieszkańców Powiatu sulęcińskiego pod hasłem „Integracja na wesoło” i zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

logo_PFRON_2011_r

Piknik odbył się w dniu 08 czerwca 2016 r., w godz. 9.00 – 15.00 na terenie siedziby Stowarzyszenia, czyli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie. Wśród osób niepełnosprawnych znaleźli się nie tylko uczniowie SOSW, ale także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Świetlicy Środowiskowej w Sulęcinie, a zainteresowanie piknikiem przeszło oczekiwania organizatorów – uczestniczyło
w nim około 70 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, a także kilkadziesiąt osób sprawnych (przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych), nie licząc dorosłych opiekunów.

Wśród przybyłych gości znaleźli się: Tomasz Prozorowicz – Wicestarosta Sulęciński, Dariusz Ejchart –Burmistrz Sulęcina, Iwona Walczak – Zastępca Burmistrza Sulęcina, przedstawicielka Marszałka Województwa Lubuskiego, radna Sejmiku Wojewódzkiego p. Grażyna Dereń, Prezes Honorowy Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku p. Mirosław Więckowski oraz p. Jacek Cieśliński, łowczy,  Agnieszka Sławiak – Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sulęcinie, Marta Szachniewicz – Przewodnicząca Rady Rodziców SOSW w Sulęcinie, Joanna Różańska – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Anna Krawczyk – Dyrektor Domu Dziecka w Sulęcinie, Alina Konopko-Żelechowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tursku, Bolesław Romańczyk – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie, przedstawicielka Nadleśnictwa Sulęcin,
p. Kinga Adamska-Gerber, Andrzej Żelechowski – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, Jacek Filipek –Dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury,
Beata Brzezińska– Dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie, Aleksandra Jasicka – Dyrektor I LO w Sulęcinie, Małgorzata Jung – Dyrektor Przedszkola nr 1 w Sulęcinie, Grażyna Sobieraj – Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, Eugeniusz Sembratowicz – Prezes Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Postomia” Sulęcin – Kołczyn oraz p. Jolanta Simoni – pedagog z sulęcińskiego Gimnazjum.

W ramach pikniku zaplanowano szereg atrakcji. W godzinach porannych odbył się III Międzyszkolny Konkurs I Pomocy „Jestem Małym Ratownikiem”, w którym udział wzięły drużyny z Zespołu Szkół nr 14
w Gorzowie Wlkp. oraz z SOSW w Sulęcinie. Oficjalnie imprezę rozpoczęła część artystyczna, w której zaprezentowali się uczniowie w przedstawieniu „Marzenie wieśniaka”, a następnie nauczyciele SOSW w Sulęcinie podbijając serca zgromadzonych gości występem „Kocham Cię szkoło”.

Następnie rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej między drużyną ZS nr 14 z Gorzowa Wlkp., a SOSW
w Sulęcinie, w którym sulęcinianie pokonali gorzowiaków  wynikiem 3:2! Drużynom puchary i nagrody dofinansowane przez PFRON wręczył Wicestarosta Tomasz Prozorowicz.

Wśród atrakcji pikniku znalazły się również: pokaz karate przeprowadzony przez p. Karola Buksztynowicza z uczniami: Natalią Sembratowicz, Pawłem Mizakiem, Dacjanem Mądrzakiem, Damianem Mikoś, Martyną Wyka, Aleksandra Darmograj, Sarą Błaszkiewicz, Sergiuszem Makowskim, Martą i Julią Makowiecką. Odbyły się: pokaz  dogoterapii prowadzony przez p. Sandrę Siedlecką i p. Jacka Taraszewskiego, baloniada w wykonaniu p. Radosława Pastusiaka, kręcenie waty cukrowej przez p. Dominika Barcza, wzloty ponad szkolny budynek na podnośniku strażackim, przejażdżki wojskowym „gazikiem” w towarzystwie żołnierzy i sanitariuszek ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, prezentacja sprzętu militarnego pod hasłem „Dotyk historii” w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, fantazyjne
i niepowtarzalne malowanie ciała, mega bańki puszczane przez wszelkie możliwe sprzęty, kącik czytelniczy
japońskim teatrzykiem przygotowanym przez p. Annę Kicińską z sulęcińskiej Biblioteki Pedagogicznej,
z kiermaszem książki oraz stoiskami Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce – wielkie ślizgawki, zamki, piłkarzyki przygotowane przez firmę Event-Art. z Deszczna oraz bramka celnościowa wypożyczona od Celowego Związku Gmin CZG-12        w Długoszynie.

Ciekawym pomysłem okazało się własnoręczne malowanie koszulek oraz tworzenie zwierząt  z surowców wtórnych w odpadowym kąciku plastycznym. Najbardziej wytrwałych nie zraziła upalna pogoda – w ulewie słońca tańczyli zumbę pod okiem profesjonalnej instruktorki p. Karoliny Falkowskiej. Dla miłośników mocnych wrażeń przygotowany był motor – ścigacz, którego można było oglądnąć, a nawet dosiąść pod okiem p. Jakuba Mazurczaka, a dla ciekawskich wiedzy ekologino- przyrodniczej przygotowano wielkoformatową grę planszową. Najaktywniejsi uczestnicy pikniku otrzymali różnorodne upominki –
od zabawek, poprzez sprzęt sportowy, kosmetyki, artykuły plastyczne i szkolne oraz słodkości. Podczas całego pikniku przygrywał do słuchania i do tańczenia zespół z zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej
w Sulęcinie.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli liczyć na wspaniały, zdrowy i obfity posiłek: w ramach II śniadania przygotowano granolę, owoce, ciasto, na obiad podano zupę, kiełbaski z grilla oraz niespodziankę – myśliwskie jadło z kociołka przygotowane przez przedstawicieli Koła Łowieckiego „Dzik” w Słońsku. Na deser na wszystkich czekały lody oraz czekolada.

Wsparciem podczas organizacji pikniku byli wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego  w Sulęcinie pod opieką p. Katarzyny  Cyranowskiej: Klaudia Bazan, Dawid Dura, Grzegorz Kaczkowski, Kacper Korbus, Marcin Juszkiewicz, Alicja Ciechocka, Agata Tymczyn, Joanna Wróżbit, Paweł Mizak, Oskar Rosochacki i Aleksandra Roguz oraz od lat współpracująca z nami wolontariuszka p. Agnieszka Dulik, którym serdecznie dziękujemy!

Wielkie podziękowania należą się także osobom, firmom, które bezinteresownie wsparły piknik – większość z nich podpisała ze Stowarzyszeniem umowy wolontariackie. Byli to: LEKS SP. zo.o., Zakłady Piekarskie OSKROBA, p. Karol Buksztynowicz, p. Sandra Siedlecka i p. Jacek Taraszewski, p. Karolina Falkowska, p. Jolanta Płonka, Koło Łowieckie „Dzik” ze Słońska, Powiatowa Straż Pożarna w Sulęcinie, a także członkowie i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej  w Sulęcinie p. Danuta Malinowska.

Bez wątpienia piknik nie byłby aż tak atrakcyjny, gdyby nie dofinansowanie ze środków PFRON – wiele atrakcji, nagród, upominków byłoby poza zasięgiem finansowym organizatorów.

Najważniejsze jednak, że założone cele zostały zrealizowane: nastąpiła integracja sprawnych
i niepełnosprawnych mieszkańców Powiatu sulęcińskiego, pokazano i uzmysłowiono osobom sprawnym,
że niepełnosprawny może dużo i wcale nie znaczy gorszy, że na równych prawach z innymi może uczestniczyć w życiu społecznym i cieszyć się nim. Natomiast osobom niepełnosprawnym pokazano, że świat osób sprawnych nie różni się od środowiska osób niepełnosprawnych, a wszystkie potrzeby i emocje są dla nas wspólne.

Te myśli przyświecały piknikowi, a reakcje jego uczestników, aktywny udział w zabawach i atrakcjach imprezy świadczą o tym, że integracja lokalnej społeczności jest zdecydowanie na czasie!

 

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska, koordynatorka projektu.

Author: Madman

Share This Post On