Poszukiwacze historii Krzeszyc

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

Poszukiwacze historii Krzeszyc

,,Spotkania z historią czyli przeszłość dla przyszłości”

Archiwalne spotkania ze świadkami historii gminy Krzeszyce pod nadzorem  literata, regionalisty historyka
Zbigniewa Masternaka. Od kwietnia 2018 r rozpoczęliśmy w bibliotece prace związane z projektem
„Spotkania z historią  czyli przyszłość dla przyszłości” oraz przygotowania do konferencji i publikacji
materiałów popularno-naukowych, których wydanie przewidziane jest na październik 2018.

Przegląd regionalnych zdjęć ze zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach.

Kwerenda archiwalna  zbiorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach.

Wybór materiałów potrzebnych i pomocnych do realizacji projektu. Przekazanie zebranych archiwalnych zapisów i zdjęć  w celu ich opracowania i zredagowania.
Spora ilość zgromadzonych zbiorów będzie okazją do wielu spotkań co  zaowocuje ciekawą propozycją ze strony biblioteki w postaci książki- obrazującą monografię  Krzeszyc na przestrzeni wieków.

 

Projekt SPOTKANIA Z HISTORIĄ -PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI realizowany jest w  ramach Funduszu Małych Projektów (FMP),który  został zatwierdzony przez Komisję Europejską, jako część składową Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020, w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Terytorialnego (EFRR)..

Wspólnotowa wartość Programu: „Redukować bariery-wspólne wykorzystać silne strony/Barrieren reduzieren-gemeinsame  Starken nutzen

Poszukiwacze historii Krzeszyc

 

RELACJA Z I ROBOCZEGO SPOTKANIA Z HISTORIĄ CZYLI ”PRZESZŁOŚĆ DLA PRZYSZŁOŚCI”  W KRZESZYCKIEJ BIBLIOTECE

29 czerwca 2018 r. w krzeszyckiej bibliotece odbyło się pierwsze robocze spotkanie związane z historią Krzeszyc. Chodzi o historie przedwojennej Gminy Krzeszyce. Założeniem projektowym jest „ Przeszłość dla przyszłości”.

Gościem i prelegentem spotkania był Josef-Georg Pollmann- pasjonata, hobbysta, który interesuje się historią Łęgów Nadwarciańskich. Pan Josef mieszka w Ansbergu  w Niemczech i tam również zajmował się łęgami w swoim mieście. Zainteresowania skierowały go w stronę architektury, to zaś stało się przyczyną zainteresowania pracami robotników przymusowych.. Zaciekawiła go też problematyka robotników przymusowych na obecnych ziemiach polskich. Tak dotarł do Ośna. Dotarł również do wsi Studzionka, a w Pszczewie znalazł ozdobny budynek (szachulec) mieszkalny i drugi budynek gospodarczy wykonany całkowicie z drewna. Podobne obiekty budowane przez Oleandrów znajdują się w Rudnicy, Słońsku, Lemierzycach.

Pan Josef na co dzień pracuje w supermarkecie, a w wolnych chwilach oddaje się swojej pasji całym sercem i jak powiedział jest to jego wielki projekt, który będzie miał swój koniec dopiero po jego śmierci.

Poszukiwacze historii Krzeszyc – Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach

fot. GBP

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment