ZSLiZ w Sulęcinie

Artykuły z Witosa

ZSLiZ w Sulęcinie

Debata „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety”

Jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Talentów pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”  była znakomitą okazją do zorganizowania dnia 19 października 2018 r. debaty uczniowskiej w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.

Podczas debaty pod hasłem „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety” podkreślono prawo obywateli Unii Europejskiej do podejmowania działalności gospodarczej i pracy w dowolnym kraju Wspólnoty.

Młodzież w przytaczanych argumentach dostrzegała złożoność wielu problemów społecznych i gospodarczych związanych z podejmowaniem pracy za granicą.

Przeciwnicy wyjazdów do pracy za granicę przedstawiali swój stosunek w kwestiach m.in. formalności związanych z wyjazdem, rozłąki z rodziną, eurosieroctwa, nieuczciwych pośredników. Zwolennicy argumentowali swoje stanowisko wyższymi wynagrodzeniami, efektywną nauka języka obcego, lepszym system wsparcia dla rodziny.

Debata okazała się wspaniałą lekcją nauki twórczego myślenia, wyrażania opinii oraz kształtowania umiejętności obrony własnych poglądów. Na zakończenie podkreślono, że doświadczenie zawodowe oraz szersze perspektywy rozwoju kariery można zdobyć zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wyjazd w celach zarobkowych stwarza nowe możliwości, ale tylko wtedy, gdy zostanie wcześniej dokładnie przemyślany.

Doradca zawodowy

Jadwiga Tamulewicz

ZSLiZ w Sulęcinie

Partnerska  szkolna debata

10.10.2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się debata społeczna pt. „Narkotyki, dopalacze, cyberprzemoc – zagrożenia, współczesnej młodzieży”. W debacie wzięli udział uczniowie nauczyciele, zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych i policji. Ogromne znaczenie  powyższych problemów i ich wpływ na życie młodego społeczeństwa podkreślili Dyrektor Szkoły, pani Grażyna Sobieraj oraz inicjator debaty p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie mł. insp. Mirosław Kędziora

O ustawie antynarkotykowej,  wpływie związków chemicznych zawartych w dopalaczach na zdrowie, a szczególnie układ nerwowy oraz najnowocześniejszych badaniach w tej dziedzinie opowiedział podinsp. Andrzej Kulhawik – biegły dziedziny chemii LK KWP w Gorzowie Wlkp. Z kolei  nadkom. Paweł Kulinowski – ekspert Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gorzowie Wlkp wyjaśnił czym są: Phishing, HotSpot, Streaming, Sparing, „Momo Challenge”. Na czym oparte są współczesne  narzędzia hakerskie, a także o tym jak złudna jest  anonimowość w sieci. Uzależnienie od narkotyków, czy dopalaczy jest niebezpieczne, ale z każdej sytuacji można znaleźć wyjście,  przekonywała    pani Iwona Derewlana – specjalista terapii uzależnień.  Przedstawiono również współczesne kanały komunikacyjne z Policją poprzez aplikacje „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”.

Realizacja działań profilaktyczno- wychowawczych przy wsparciu tak wielu partnerów – specjalistów. To dobry sposób na zdobycie  najnowszej wiedzy, kształtowanie właściwych postaw i zapewnienie młodzieży   bezpieczeństwa.

Karina Rogowska

ZSLiZ w Sulęcinie – artykuły cd.

„Nauczycielu jesteś mi naprawdę bliski”

15.10.2018r. młodzież  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  zaprosiła grono pedagogiczne na uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Była to  szczególna okazja, aby przypomnieć o roli tych wszystkich, którzy pełnią niezwykle ważną funkcję w życiu młodych ludzi. Są przewodnikami, ujawniają pasje, odkrywają talenty, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań, są współautorami uczniowskich sukcesów. Treść tegorocznych Obchodów pięknie wpisała się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W prezentacji multimedialnej uczniowie przedstawili historię oświaty w Polsce od założenia Akademii Krakowskiej przez Kazimierza Wielkiego, po czasy współczesne. Podkreślając ogromną rolę wielkich postaci historycznych, pedagogów i osób  zasłużonych dla rozwoju edukacji w naszym kraju, którzy swoją postawą, czasem najwyższym poświęceniem pokazali, jak ważne jest dla nich młode pokolenie. W części artystycznej wystąpili  uczniowie i nauczyciele Szkolnego Koła Teatralnego „Bystrzaki” w przedstawieniu pt. „Jak powstał Dzień Nauczyciela”.

Kwiaty złożone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego na ręce pani dyrektor były uczniowskim  podziękowaniem skierowanym do  wszystkim nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy każdego dnia są kontynuatorami wiekowych tradycji, dbają o naszą edukację, rozwój, bezpieczeństwo. Przez cały dzień w Ich stronę płynęły piękne życzenia, uśmiechy, kwiaty i  słodkie upominki.

Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj, podziękowała  wszystkim pracownikom szkoły za niezmiernie ważną, niełatwą pracę związaną z kształceniem, wychowaniem i opieką. Uczniom życzyła owocnej edukacji, młodzieńczego uśmiechu, radości i sukcesów z wzajemnej współpracy.

Weronika Młyńczak

Ucz. kl II Tlog/ek

ZSLiZ w Sulęcinie

Materiały nadesłane przez Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie

 

 

 

 

 

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment