Bezpieczeństwo na pasach

Bezpieczeństwo na pasach

Niechronieni uczestnicy ruchu są pod szczególnym nadzorem policjantów. Bardzo ważna w tym zakresie jest edukacja na rzecz bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Dlatego, tuż przed wakacjami mundurowi prowadzą spotkania oraz zajęcia praktyczne mające na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w tym zakresie. Staramy się aby przekaz był jasny i zrozumiały. Każdorazowo dostosowujemy jego formę do odbiorców. Dużo mówimy o roli odblasków i nie pozostajemy w tej kwestii gołosłowni. Policjanci wręczają świecące opaski i zawieszki.

Już w piątek kolejny rok szkolny przejdzie do historii. Do tego czasu, policyjni profilaktycy spotykają się z dziećmi i młodzieżą, aby rozmawiać o bezpieczeństwie. Głównym tematem wykładów jest oczywiście wypoczynek nad wodą, tuż za nim w hierarchii plasuje się świadomie uczestnictwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze uczą najmłodszych jak prawidłowo zachowywać się w roli osoby pieszej, cyklisty, jak również osoby poruszającej się na hulajnodze i rolkach. Dodatkowo, z maluchami organizują zajęcia praktyczne na tak zwanej „zebrze”. Każdorazowo forma przekazywanych informacji dostosowywana jest to wieku odbiorców.  Staramy się aby prowadzone zajęcia były ciekawe i treściwe merytorycznie. Jedną z kwestii jaką poruszają mundurowi jest zasada ograniczonego zaufania. Maluchy dowiadują się jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych.

– Rozglądnięcie się w lewo, prawo i znów w lewo to podstawa! Przez pasy nie przebiegamy, nie zatrzymujemy się na nich. Czerwone światło –  STOP! Zielone – IDŹ!

– Pieszy zbliżając się do przejścia oraz na nim, ma pierwszeństwo przez nadjeżdżającymi autami. Tutaj przyda się jednak zasada ograniczonego zaufania. Obserwuj co dzieje się na drodze. Twoje bezpieczeństwo to priorytet! W sytuacji zderzenia, to niechroniony uczestnik ruchu ponosi największe konsekwencje zdrowotne.

– Poruszając się rowerem, nie wolno nam przejeżdżać przez „zebrę”. Należy zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go na drugą stronę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obok przejścia znajduje się oznaczona droga dla rowerów. Przypominamy, że samodzielna jazda (bez opiekunów) możliwa jest od 10 roku życia, pod warunkiem posiadania karty rowerowej.

– W kwestii obowiązkowego wyposażenia jednośladu: z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej, z tyłu światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, działający hamulec oraz dzwonek. Kask nie jest wymagany, ale z całą mocą zalecany przez funkcjonariuszy.

– Apel (szczególnie do młodzieży), przechodząc przez pasy musimy widzieć, co dzieje się na drodze. Korzystanie w tym czasie w telefonu komórkowego, a więc rozmowa czy też pisanie wiadomości są zabronione!

– Gdy nie ma chodnika, należy poruszać się lewą stroną drogi. Dlaczego? Ponieważ jadące naszym torem auta widzimy z przodu. Daje to czas i możliwość reakcji, w sytuacji zagrożenia. 

– Noś odblaski! Gdy zapada zmrok lub gdy jest już ciemno, nawet najmniejszy świecący element poprawia naszą widoczność na drodze. Jest sygnałem dla kierowców – halo, jestem tu! Ich noszenie jest obowiązkowe w nocy, poza obszarem zabudowanym. Policjanci zalecają jednak aby nosić je również w mieście.

Każde spotkanie, to okazja aby dołożyć małą cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Mundurowi wręczają najmłodszym odblaskowe opaski i zawieszki w różnych kształtach, prosząc aby na stałe zaczepili je do bluz lub plecaków.

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment