Wieczór Dobrego Smaku 2019

Wieczór Dobrego Smaku 2019

22 listopada (piątek) odbyła się IX edycja Jesiennego Wieczoru Dobrego Smaku, podczas którego nagrodzono najlepiej przygotowane trunki, nalewki i przetwory.
W Konkursie Domowych Trunków i Przetworów udział wzięło aż 48 uczestników! Było wyjątkowo smacznie, a osoby biorące udział zaskoczyły jury pomysłami i doborem smaków, zarówno w kategorii win i nalewek, jak i dżemów, marmolad i konfitur.
Powołano dwie komisje konkursowe:
W kategorii PRZETWORY uczestników oceniali: Wiesława Domagała, Eugenia Terech, Anna Kochańska oraz przewodnicząca komisji – Irena Dzierżyńska.

Do siedziby Organizatora dostarczono 50 słoików przetworów, jednak z uwagi na posunięty proces fermentacji do oceny nie dopuszczono pięciu słoików.
Komisja po degustacji postanowiła przyznać:

  • I miejsce pani Weronice Darmograj za dżem z brzoskwini
  • II miejsce pani Eugenii Ślaskiej za dżem z truskawek
  • III miejsce pani Eugenii Ślaskiej za dżem z wiśni i borówki

Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Halina Kozakiewicz za mus malinowy. Marta Kozakiewicz za dżem dyniowy z pomarańczą. Weronika Darmograj za dżem ze śliwki mirabelki.

Gratulacje!

W kategorii TRUNKI materiały konkursowe oceniała komisja, w skład której wchodzili: Krzysztof Łysenko, Robert Biś oraz Sławomir Roguz – przewodniczący. Do siedziby Organizatora dostarczono 71 butelek, w tym 40 win i 31 nalewek.

Jury po długich obradach postanowiło nagrodzić następuje osoby:

NALEWKI

  • I miejsce pan Radosław Nikodem za nalewkę Lemon Fresh (cytryna, mięta)
  • II miejsce pan Ryszard Rutyna za nalewkę z pigwy
  • III miejsce pan Leszek Kucharczak za nalewkę ze śliwki węgierki oraz ex aequo pan Józef Wincenciak za nalewkę z wiśni.

Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Wiesław Borowczyk za nalewkę z ziół (Trojanka Litewska), Helena Łukaszczuk za nalewkę z jeżyn, Halina Kozakiewicz za nalewkę z kwiatów czarnego bzu.

WINA

  • I miejsce Halina Kozakiewicz za wino agtestowo-porzeczkowe
  • II miejsce Daniel Piechowiak za wino z czerwonych i czarnych porzeczek
  • III miejsce Marzena Folman-Kołodziejska za wino z czarnych porzeczek

Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Marta Błauciak za wino z ciemnych winogron, Eugenia Ślaska za wino z ciemnych winogron, Roman Kołodziejski za wino z porzeczkoagrestu.

Serdecznie gratulujemy!

Jesienny wieczór umiliły solistki Studia Piosenki Sulęcińskiego Ośrodka Kultury: Paulina Dubik, Justyna Staniszewska i Martyna Skarbek.

Wieczór Dobrego Smaku 2019 – galeria zdjęć:

Materiał nadesłany przez Sulęciński Ośrodek Kultury

Autor: Madman

Podziel się na

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *