Uroczystość posadzenia drzewka upamiętniającego 777-lecie Sulęcina oraz 30-lecie Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie

Zdjęcia z uroczystości: https://www.facebook.com/sulecinmadman
7 maja 2021 r. o godzinie 11:07 na terenie OPS w Sulęcinie odbyła się uroczystość z okazji 30-lecia działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie oraz 777 rocznicy nadania praw miejskich Sulęcinowi. Podczas spotkania nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie drzewka upamiętniającego. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Stefan Żelechowski odczytał rys historyczny o kształtowaniu się pomocy społecznej. Przybliżył także historię rozwoju Ośrodka Pomocy Społecznej na przestrzeni lat. W uroczystości udział wzięli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Zbigniew Szczepański, Burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, Zastępca Burmistrza Iwona Walczak, w imieniu Komendanta PSP Z-ca Komendanta PSP w Sulęcinie Rafał Sobczak, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sulęcinie Alina Konopko-Żelechowska, w imieniu Dyrektora Sulęcińskiego Ośrodka Kultury Natalia Januszkiewicz oraz pracownicy OPS w Sulęcinie. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej serdecznie podziękował Wojciechowi Grabowskiemu za ufundowanie i wykonanie tablicy pamiątkowej.
30 lat Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie – rys historyczny
Tradycje opieki społecznej w Polsce sięgają początków XII wieku i wiążą sięz działalnością zakonów i stowarzyszeń religijnych. Już w XVII wieku można znaleźć pierwsze formy zorganizowanej pomocy. Dopiero jednak po pierwszej wojnie światowej Polska zawarła w konstytucji zapis, że „Każdy obywatel ma prawo do opieki państwa nad jego pracą, a w razie braku pracy, choroby, nieszczęśliwego wypadku i niedołęstwa – do ubezpieczenia społecznego, które ustali osobna ustawa”. Uchwalenie przez Sejm 16 sierpnia 1923 r. „Ustawy o opiece społecznej” dało w Polsce początek państwowego systemu opieki zdrowotnej. Dobrowolność, która była cechą dobroczynności została zastąpiona obowiązkiem udzielania świadczeń z funduszy publicznych.
W 1970 r. utworzono zespoły opieki zdrowotnej, a w ich strukturze wyodrębniono działy służb społecznych. Dział Służb Społecznych przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie mieścił się w budynku Ośrodka Zdrowia przy ul. M. Dudka.
.
Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym zostały utworzone ośrodki pomocy społecznej jako gminne jednostki organizacyjne, posiadające status jednostek budżetowych. Zasady ich funkcjonowania określiła ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęcinie został utworzony uchwałą nr XI/50/90 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Sulęcinie z dnia 28 lutego 1990 r.
i Zarządzeniem nr 8/90 Naczelnika Miasta i Gminy w Sulęcinie z dnia 2 maja 1990 r.
Kierownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie byli:
– Łucja Saj w latach 1990 – 1999
– Stanisław Kowalczyk w latach 1999 – 2001
– Elwira Kisiała w latach 2002 – 2012
a od sierpnia 2012 roku Andrzej Stefan Żelechowski.
Ośrodek Pomocy Społecznej na przestrzeni lat przechodził transformację. Obecnie jego rolą jest nie tylko przyznawanie zasiłków pieniężnych. Również realizacja zadań z zakresu świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego; to pomoc nakierowana na działalność środowiskową, profilaktykę i integrację, to przede wszystkim praca socjalna, usługi asystenta rodziny, asystenta osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczenie gorącego posiłku, piecza zastępcza, ośrodki wsparcia.
Od 2012 Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęcinie wzbogacił swoją ofertę poprzez realizację wielu projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich integracji ze środowiskiem lokalnym, również poprzez realizację wielu programów rządowych.
W strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie działają placówki wsparcia dziennego: Dzienny Dom SENIOR+ w Sulęcinie, Klub SENIOR+
w Żubrowie, 8 świetlic środowiskowych.
.
Ośrodek Pomocy Społecznej jest współorganizatorem wielu cyklicznych wydarzeń społeczno-integracyjnych takich jak:
– Jarmark Koguci,
– Wigilia Miejska,
– Grzybobranie w ramach umowy partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej pod nazwą: SKUTECZNI W PARTNERSTWIE REGIONU.
W świetlicach środowiskowych wspólnie z radami sołeckimi i ochotniczą strażą pożarną organizujemy wydarzenia kulturalne i artystyczne dla dzieci, młodzieży dorosłych i seniorów.
W trudnym czasie pandemii pracownicy OPS aktywnie wspierają mieszkańców Miasta i Gminy Sulęcin, m.in. świadcząc nieprzerwanie usługi w miejscu zamieszkania.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej
w Sulęcinie
Andrzej Stefan Żelechowski