Artykuły z SOSW

Artykuły z SOSW w Sulęcinie

WYCIECZKA DO OCHLI


Uczniowie SOSW, w ramach jednodniowej wycieczki szkolnej dofinansowanej w ramach programu „Poznaj Polskę”, wyjechali do Zielonej Góry oraz Ochli. Wychowankowie zwiedzili Ogród Botaniczny w Zielonej Górze, w którym poznali ciekawe okazy roślinne. Niewątpliwie atrakcją Ogrodu Botanicznego było Minii Zoo, w którym można było zobaczyć między innymi surykatki, daniele, kozy, papugi, pawie oraz bażanty. Na terenie ogrodu znajdowały się również postacie z bajek. Właśnie “Bajkowa Zagroda” okazała się super atrakcją. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli, zwiedzanie z przewodnikiem skansenu w Ochli, pozwoliło oglądać zabytkowe chaty z różnych zakątków Ziemi Lubuskiej, które uchyliły nam rąbka tajemnicy o dawnych mieszkańcach. Przybliżono dzieciom informacje na temat dawnej wsi, zapoznano z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie.

W ramach programu edukacyjnego Muzeum uczniowie zobaczyli, jak wykonywano codzienne prace w gospodarstwach w minionych czasach. Uczestniczyli w warsztatach, na których zgłębili tajniki dawnego rzemiosła garncarskiego. Uczniowie wykonali naczynia z gliny techniką toczenia na kole garncarskim. Odbyły się również warsztaty obróbki lnu. Na początku przybliżono dzieciom znaczenie tej niezwykle pożytecznej rośliny oraz prac związanych z pozyskiwaniem: siemienia lnianego, włókna i przędzy lnianej. W skansenie mieliśmy zorganizowane ognisko, na którym zjedliśmy kiełbaski i był czas wolny na zakup ciekawych pamiątek. W drodze powrotnej w ramach podwieczorku zajechaliśmy do Mc’Donalda, a następnie szczęśliwie powróciliśmy do Sulęcina.

Artykuły z SOSW – Wycieczka do Lubniewic

7 czerwca odbyła się wycieczka integracyjna uczniów obu klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy do Lubiewic. Podczas wyjazdu uczniowie wzięli udział w rejsie „Houseboat” po jeziorze Lubiąż i zobaczyli miasto i jego okolice z innej perspektywy. Ponadto młodzież zwiedziła „Park Miłości” oraz rynek miasta, a także udała się na spacer promenadą nad jeziorem.

Wycieczka do Łukomina

8 czerwca 2022 roku odbyła się wycieczka uczniów klas SPdP do warsztatu garncarskiego w Łukominie. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele wyrobów garncarskich oraz urządzenia, takie jak koło garncarskie i piec do wypalania gliny. Poznali różne techniki lepienia z gliny, rodzaje szkliw i sposoby dekorowania naczyń. Każdy z uczestników warsztatów ulepił własne naczynie. Uczniowie udali się również na spacer po lesie, a także podziwiali i karmili zwierzęta gospodarskie.

Materiał nadesłany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment