Hejtujesz? Nie, dziękuję.

Hejtujesz? Nie, dziękuję. Policyjna profilaktyka przeciwko mowie nienawiści.

Hejt to obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w internecie, przy czym słowo internet jest tutaj kluczowe. To właśnie w cyberprzestrzeni narodziło się zjawisko „nienawidzenia”. Niestety, jak pokazuje praktyka, również w życiu realnym często zapominamy, że pomiędzy wyrażeniem opinii a obrażaniem kogoś, granica bywa bardzo cienka. Bez wątpienia grupą najbardziej narażoną na hejt są młodzi ludzie. Temat staje się tym bardziej ważny, gdy weźmiemy pod uwagę zbliżający się rok szkolny, a co za tym idzie, kumulację interakcji społecznych pomiędzy uczniami.

Nie skłamię, jeśli napiszę, że zdecydowana większość z  nas bezpośrednio lub pośrednio dotknęła tematu tak zwanego hejtu. Jak najprościej wytłumaczyć czym jest to zjawisko? Zacznijmy od nazwy, pochodzi ona od angielskiego słowa „hate”, które oznacza nienawidzić. Według Słownika Języka Polskiego, hejt to obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w internecie, przy czym słowo internet jest tutaj kluczowe. To właśnie w cyberprzestrzeni narodziło się zjawisko „nienawidzenia”. Sieć daje nam złudne poczucie anonimowości. Sprawia, że chętniej zabieramy głos w dyskusjach, komentujemy i wyrażamy własne poglądy. Problem w tym, że tak bardzo zachłysnęliśmy się wolnością w sieci, że gdzieś po drodze zgubiliśmy szacunek do drugiego człowieka i odpowiedzialność za wypowiadane – pisane słowa. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam obrażanie i deprymowanie innych? Czy wtedy sami czujemy się lepiej? Może źródło naszej frustracji jest zupełnie gdzie inaczej, aniżeli w komentowanej treści. Człowiek spełniony i szczęśliwy nie marnuje czasu na sprawianie przykrości innym. Jest zbyt zajęty swoimi obowiązkami, pasjami, marzeniami.

Drogi hejterze, niezależenie od Twojego wieku, płci, sytuacji rodzinnej, materialnej – jest mi Ciebie po prostu szkoda. Musisz być naprawdę nieszczęśliwym człowiekiem, skoro sprawianie przykrości innym daje Ci satysfakcję. Hejtujesz? Nie, dziękuję”.

Powyższy tekst, to tylko urywek rozważań, które wraz z nadchodzącym rokiem szkolnym, jako policjanci postanowiliśmy ponownie podjąć. Drogi rodzicu, tuż przed pierwszym dzwonkiem, poproś swojego syna/córkę o przeczytanie powyższego tekstu. Wskaż, że pomiędzy wyrażeniem opinii a obrażaniem kogoś, granica bywa bardzo cienka. Już za chwilę twoje dziecko, będzie brało udział w wielu interakcjach społecznych z rówieśnikami. Nawiążą się przyjaźnie, będą również pierwsze konflikty. Przygotuj swoją pociechę na nowe wyzwania, z poszanowaniem dla wolności i godności drugiego człowieka. Oczywiście nie zostawimy was samych, w tej trudniej edukacyjnej roli. Już od września, policjanci  ponownie pojawią się w szkołach aby prowadzić zajęcia profilaktyczne, w tym również dotyczące cyber zagrożeń i hejtu w sieci.

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment