Światowy tydzień Kosmosu

Światowy Tydzień Kosmosu 2022

zdjęcia: https://www.facebook.com/sulecinmadman

Nasza mała, wędrzyńska szkoła, jako jedyna w Polsce szkoła podstawowa, z inicjatywy nauczycielki geografii, wzięła udział w obchodach Światowego Tygodnia Kosmosu.

Jest to międzynarodowe święto nauki i technologii,  uchwalone przez ONZ. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zadeklarowało w 1999 roku, że Światowy Tydzień Kosmosu będzie się odbywał co roku, w dniach 4 – 10 października. Te daty upamiętniają dwa wydarzenia:

– 4 października 1957: Wystrzelenie pierwszego stworzonego przez człowieka satelity Ziemi, Sputnika 1, otwierając tym samym drogę do eksploracji kosmosu,

– 10 października 1967: Podpisanie Traktatu o zasadach rządzących działalnością państw w zakresie eksploracji i pokojowego użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich.

Światowy Tydzień Kosmosu obejmuje wydarzenia edukacyjne i popularyzatorskie organizowane przez agencje kosmiczne, firmy lotnicze, szkoły, planetaria, muzea i kluby astronomiczne na całym świecie we wspólnych ramach czasowych.  W 2022 roku odbyło się 9267 wydarzeń w ponad 100 krajach!.

W naszej szkole obchody WSW2022 przebiegały dwuetapowo. Uczniowie młodszych klas przygotowali prace plastyczne, natomiast 11 października uczniowie starszych klas wzięli udział w wieczornej obserwacji nieba, ph. ,,The sky over Wędrzyn”, z wykorzystaniem teleskopu Newtona.

Na początku spotkania nauczycielka przekazała kilka ciekawostek o Księżycu i innych obiektach, które planowano obserwować. W oczekiwaniu na nadejście ciemności uczestnicy mogli posilić się kiełbaskami upieczonymi podczas trwającego równolegle ogniska.

Kiedy na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze gwiazdy zgromadzone dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele rozpoczęli obserwację od odnalezienia Gwiazdy Polarnej, która, ku zaskoczeniu wielu osób, nie jest najjaśniejszym punktem na niebie.

Kulminacyjnym momentem spotkania była obserwacja Jowisza oraz Księżyca, którego pełnia miała miejsce dwa dni wcześniej. Największe wrażenie na wszystkich zrobił widok Księżyca, co można podsumować słowami Jagody z klasy VI: ,,Proszę Pani, to jest kosmos!”

Wieczór spędzony na terenie szkoły, prawie w zupełnych ciemnościach, zaobserwowane ciała niebieskie oraz reakcja dzieci spoglądających w obiektyw teleskopu jest inspiracją do organizacji kolejnych takich spotkań.

A. G.

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment