Bezpieczeństwo najmłodszych

Bezpieczeństwo najmłodszych

Policja i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci wspólnie w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.

Wraz z początkiem października 2022 roku, Komendant Główny Policji podpisał porozumienie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w sprawie współpracy na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Oznacza to przede wszystkim sprawny przepływ informacji w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, ale również ogólnopolską kampanię promującą „telefon zaufania” jako realną pomoc i doraźnie wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Mundurowi promują idee rozmowy o problemach podczas spotkań profilaktycznych. Zaznaczają, że policjanci są przede wszystkim od tego aby chronić i pomagać. Są zawsze otwarci, aby wesprzeć młodych ludzi w ich problemach.

O problemach wieku dorastania mówi się coraz więcej i coraz głośniej – to bardzo dobry znak, pokazujący dzieciom i młodzieży, że zawsze należy rozmawiać. Z każdej sytuacji jest wyjście. Idee rozmowy o problemach, policjanci przekazują młodym ludziom podczas prowadzonych spotkań profilaktycznych. Starają się odczarować wizerunek funkcjonariusza, który jest tylko od karania na rzecz hasła: przede wszystkim pomagać i chronić! Jedno z takich spotkań odbyło się w piątek (21 października) w Szkole Podstawowej numer 2 imienia Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

Podczas „Szkolnego Tygodnia Profilaktyki” mundurowi stanęli przed bardzo trudnym, a zarazem niezwykle ważnym zadaniem – przybliżenia słuchaczom tematyki związanej z prawami dziecka, w tym odniesieniu do problematyki przemocy rówieśniczej i przemocy w rodzinie. Materia niezwykle delikatna wymagała od funkcjonariuszy solidnego przygotowania, tak aby prezentowane treści były zrozumiałe dla młodych ludzi, a zrazem stały się sygnałem do działania jeśli ktoś poczuł, że może być ofiarą przemocy. Bardzo dużo mówi się o obowiązkach uczniów, o tym, co można, a czego nie oraz jakie konsekwencje może przynieść ich zachowanie. Oczywiście, to ważne aby młody człowiek znał granice, ale równie ważne jest aby znał swoje prawa i wiedział, że każdy bez wyjątku zasługuje na szacunek. Biorąc pod uwagę skupienie oraz aktywność w dyskusji wieńczącej spotkanie, można śmiało powiedzieć, że policjanci sprostali zadaniu.

Zarówno  podczas prowadzonych spotkań, jak i w tym miejscu przypominamy, że my policjanci jesteśmy przede wszystkim po to, aby pomagać i chronić. Każdy, bez względu na wiek może zwrócić się do nas z problemem. W końcu nie ma sytuacji bez wyjścia. Przypominamy również o możliwości skorzystania z Telefonu i czatu zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Telefon: 800 119 119. Link do czatu:Czat zaufania dla dzieci i młodzieży

Jest on czynny codziennie od godziny 14 do 22. Numer jest bezpłatny i anonimowy, tu porozmawiasz z psychologiem, psychoterapeutą lub pedagogiem o swoich przeżyciach i problemach.

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment