Odblaski ratują życie

Odblaski ratują życie – lubuscy uczniowie już świecą przykładem na drodze

Za nami inauguracja kolejnej edycji policyjnych działań profilaktyczno – edukacyjnych „Świeć Przykładem”, w ramach których lubuscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby każdy był widoczny na drodze. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego gościmy w szkołach, gdzie uczymy dzieci i młodzież jak być bezpiecznym. Wręczamy naszym rozmówcom odblaskowe kamizelki, opaski i zawieszki, zachęcając do ich noszenia, zarówno w obszarze zabudowanym jak i poza nim. Nawet najmniejszy świecący element może uratować życie.

Kilka dni temu obchodziliśmy „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków”, który był wstępem do rozpoczęcia działań profilaktyczno – edukacyjnych pod hasłem „Świeć Przykładem”. Kampania jest jednym z elementów Krajowego Programu Działań Profilaktycznych na lata 2021 – 2023 koordynowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Garnizon lubuski bardzo mocno utożsamia się z ideą przedsięwzięcia. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego, funkcjonariusze rozpoczęli kolejny cykl spotkań wśród dzieci i młodzieży o tematyce widoczności na drodze.

Nasze działania obejmują również poranne wizyty pod placówkami edukacyjnym, podczas których wręczamy uczniom odblaskowe elementy. Staramy się aby ich wzory i kształty zachęcały obdarowanych do regularnego noszenia. Kamizelki, opaski, zawieszki – do wyboru, do koloru. Inicjatywa jest szczególnie ważna, biorąc pod uwagę okres jesienny i związany z nim szybciej zapadający zmrok. Nawet najmniejszy świecący element poprawia widoczność, a co za tym idzie realnie zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Przypominamy, że noszenie odblasków jest obowiązkowe po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Z całą mocą zachęcamy jednak, aby zakładać je również w mieście. Z dumą możemy stwierdzić, że spora część odblaskowych gadżetów, które noszą dzieci, młodzież jak i dorośli, stanowią nasze policyjne podarunki. Dzięki wsparciu, między innymi samorządów, już planujemy zakup kolejnych świecących nowości. Wychodzimy z założenia, że skoro promujemy modę na odblaski, to musimy nadążać za panującymi trendami.

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment