Szkoła bez dzwonków

Szkoła bez dzwonków

Od 2 listopada 2023 r. nasza szkoła jest szkołą bez dzwonków.

Decyzja dojrzewała w nas powoli, prowadziliśmy burzliwe dyskusje, a w podjęciu ostatecznej decyzji pomógł nam przypadek – awaria dzwonka. Mimo wątpliwości, obecnie nauczyciele i uczniowie zgadzają się ze sobą – bez dzwonków jest po prostu lepiej.

• Hałas jest szkodliwy dla zdrowia, więc likwidując dzwonki dbamy o zdrowie wszystkich osób spędzających czas w szkole – dzieci i dorosłych.

• Dzwonki są silnym stresorem szczególnie dla osób z wysoką wrażliwością słuchową, które źle reagują na hałas. W ich przypadku w połączeniu z innymi trudnymi sytuacjami dzwonki mogą nawet prowadzić do zaburzeń nastroju lub stanów lękowych.

• Obserwujemy, że również inni uczniowie są spokojniejsi, gdy lekcje zaczynają się i kończą bez dzwonków – ciszej zachowują się na przerwach, a atmosfera jest mniej nerwowa.

• Brak dzwonków powoduje, że uczniowie pilnują czasu. Niepokoiliśmy się, czy nie będą wykorzystywać sytuacji i spóźniać się na lekcje, jednak okazuje się, że przeważnie – tak jak i wcześniej – przychodzą punktualnie. Aby pomóc im kontrolować czas, rozwiesiliśmy w szkole duże zegary. Dla młodszych dzieci będą one pomocą w nauce czytania godzin.

• Brak dzwonków oznacza, że zamiast na tresurę i bezwzględny nakaz egzekwowania zasad, stawiamy na wzajemny szacunek i zaufanie, a także kształtowanie u uczniów postawy odpowiedzialności.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment