„BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE”

„BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE”

Tegoroczna – 21. edycja Tygodnia Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Biblioteka to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. To przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.
„Biblioteka – miejsce na czasie” – łączy w spójną całość osiągnięcia myśli ludzkiej z przeszłości z myślą współczesną.

Tradycyjnie w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych i inspirujących spotkań, zajęć, rozmów i atrakcji. Przedstawiamy tegoroczny plan:

9 MAJA 2024 r. CZWARTEK

Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem
Godzina: 17.00
Miejsce: Biblioteka Publiczna
Sławek Gortych – autor bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach, i wielki miłośnik tych gór. Od najmłodszych lat zgłębia ich sekrety, związane z nimi legendy i historie. Poza tym stomatolog z wykształcenia i pasji. W wolnych chwilach prowadzi blog „Zagubiony w Karkonoszach”. Inspirację do swojej twórczości czerpie z wędrówek po górach oraz rozmów z ich mieszkańcami.
Jego pierwsza powieść, Schronisko, które przestało istnieć, zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w największym plebiscycie czytelniczym w Polsce organizowanym przez serwis Lubimyczytać. Rok później w tym samym konkursie kontynuacja serii, Schronisko, które przetrwało, została Książką Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller. Oba tomy doceniono także tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku 2023 na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju. W uzasadnieniu jury konkursu zaznaczyło, że powieści przełamują tabu dotyczące odkrywania powojennej historii Karkonoszy widzianej w perspektywie polsko-niemiecko-czeskiej historii ich mieszkańców.
Autor został również uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką przyznawaną przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska, które szczególnie służą duchowi humanizmu i porozumienia.

10 MAJA 2024 r. PIĄTEK

Mistrz Pięknego Czytania
Konkurs czytelniczy dla uczennic i uczniów klas III SP.
Godzina: 10.00
Miejsce: Biblioteka Publiczna

13 MAJA 2024 r. PONIEDZIAŁEK

Baśnie meksykańskie dla dzieci – spotkanie z opowieściami
Opowiada i gra na instrumentach (bęben obręczowy i tank drum): Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści
Godzina: 17.00 opowieść dla dzieci
Miejsce: Scena pod Lipą – dziedziniec SOKu
Baśnie meksykańskie
Meksyk to piękny kraj pełen kolorów, smaków i magii. Opowieści, które znalazłem w książkach lub przywiozłem z moich wypraw do tego kraju, są bardzo ciekawe, dynamiczne i wesołe. Zapraszam Was więc do wysłuchania historii o tym jak powstał świat, jak Watakame sadził kukurydzę, jak Tuchulucu polował na słońce, a także o złoszczącej się Marinie, czyli o nas samych. Dobra zabawa gwarantowana – niezależnie od wieku!

Opowieści o demonach słowiańskich – spotkanie z opowieściami dla dorosłych
Opowiada i gra na instrumentach (bęben obręczowy, kankles, drumla): Szymon Góralczyk z grupy Karawana Opowieści
Godzina: 19.00 opowieść dla dorosłych
Miejsce: Scena pod Lipą – dziedziniec SOKu
Opowieści o demonach słowiańskich
Nasi przodkowie – Słowianie, wierzyli w bardzo ciekawy i rozbudowany świat. Jego elementy zwyczajne i magiczne przeplatały się tu wzajemnie. Na każdym kroku można było spotkać demony, a wiedza na ich temat pozwalała ujść z tych spotkań cało. Czy jednak demony były złe? Czy były groźne? A może nie były, tylko nadal gdzieś można je spotkać? Opowiem Wam o niektórych z szerokiego grona demonów słowiańskich i o tym, co przydarzyło się tym, którzy je spotkali.

14 MAJA 2024 r. WTOREK

Pasowanie na czytelnika
„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” – pasowanie na czytelniczki i czytelników najmłodsze dzieci z sulęcińskich przedszkoli.
Godzina: 10.00
Miejsce: Scena pod Lipą – dziedziniec SOKu

15 MAJA 2024 r. ŚRODA

„Biblioteka pod chmurką”
Godzina: 13.00
Miejsce: Scena pod Lipą – dziedziniec SOKu
Biblioteka pod Chmurką to znane Wam już wydarzenie, w którym jest mnóstwo dobrej zabawy. Będzie można między innymi malować farbami, posłuchać jak Fela czyta bajki, zobaczyć teatrzyk Kamishibai, rozwiązać kilka zagadek, sprawdzić swoją sprawność fizyczną i „wygłupiać się” ile wlezie…

DODATKOWO:

ŁOWCY LITER, czyli miejskie wędrówki na tropie łamigłówki
MIEJSKA GRA TERENOWA
Data: 6 – 15 maja
Miejsce: 7 lokalizacji na terenie Sulęcina
W 7 punktach na terenie Sulęcina są umieszczone kody QR. Zeskanujcie je, a następnie rozwiążcie ukryte w nich zagadki. W zamian otrzymacie literkę. Po zebraniu wszystkich 7 liter ułożycie hasło, za które otrzymacie nagrodę – “książkę w ciemno” oraz naklejkę Łobuzów Kultury. Ale najcenniejszą nagrodą jest solidna dawka wspaniałej zabawy i satysfakcja z ukończonego zadania! Gra nie ma ograniczeń ani czasowych, ani wiekowych – udział może wziąć każdy. I pamiętaj – gra została stworzona z myślą o dobrej zabawie!

Biorąc udział w wydarzeniach Tygodnia Bibliotek możesz uzyskać 2 naklejki na Kartę Kolekcjonerską w Akcji Łobuzy Kultury – jedną (1) za udział w dowolnym wydarzeniu, a drugą (2) za udział (i rozwiązanie zadania) w grze terenowej Łowcy Liter.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Biblioteka Publiczna w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment