IV obóz sprawnościowy

IV obóz sprawnościowy studentów ratownictwa medycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

film: https://www.youtube.com/watch?v=1FxU8UvqH4k

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim organizator IV obozu sprawnościowego dla studentów ratownictwa medycznego 6 – 10 czerwca 2024r. Było … ciężko, ale wszyscy dali radę. Tym razem zgrupowanie odbyło się w scenerii poligonu, jezior i lasów w miejscowości Jeleń, w okolicach Bornego Sulinowa. Oprócz modułów medycznych, studenci zmagali się z zadaniami z zakresu ratownictwa wodnego i samoobrony. Zajęcia poprzedzone były wykładem „Podstawy wentylacji mechanicznej w warunkach przedszpitalnych”, który przeprowadził Pan Łukasz Kościukiewicz. Ćwiczeniom towarzyszyły zwierzęta mieszkające na terenie ośrodka. Niesforna, wszędobylska, kilkutygodniowa owieczka stała się maskotką ratowników. Poligonowe tło aż prosiło się o zorganizowanie zajęć w tym klimacie, dlatego dodatkowo uczestnicy zostali przeszkoleni z podstaw posługiwania się bronią oraz spróbowali swoich sił w konkursie strzeleckim. W grupie pierwszej wygrał Dawid Krupa, a w grupie drugiej najlepsze oko miał Kacper Skomar.

.

Najbardziej wyczerpujący okazał się dzień, w którym studenci odbyli marsz do Bornego Sulinowa, gdzie uczestniczyli w manewrach ratownictwa wodnego i szkoleniu strzeleckim. Mając w nogach ponad 20 km marszu, po krótkiej przerwie na odpoczynek, zapowiedziane zostały ćwiczenia nocne. Zadaniem zespołów ratowniczych było, po otrzymaniu sygnału, zjawienie się na miejscu zbiórki, skąd karetką jechali do miejsca zdarzenia zlokalizowanego w lesie, około 2 km od miejsca stacjonowania. Tam czekało na nich zadanie udzielenia pomocy medycznej dwóm poszkodowanym w wyniku bójki. Poszkodowany nr 1 wydobyty z wody bez oznak życia. Poszkodowany nr 2 miał liczne rany cięte i kłute w okolicy uda z masywnym krwawieniem. Zaskoczeniem był pijany napastnik, który utrudniał pracę ratowników. Na rozluźnienie i przemyślenia ratownicy mieli czas podczas pieszego powrotu do bazy – spacer przebiegał leśnym duktem wzdłuż brzegów jezior Sarcze i Świdno.

Na zaliczenie obozu zafundowano studentom tor sprawnościowy. Rywalizację wygrał Jakub Binkuś, drugie miejsce ex aequo zajęli Magdalena Dębicka – Nowakowicz i Damian Czernicki, trzecie miejsce wywalczył Kacper Skomar. Zajęcia z samoobrony prowadził Pan Paweł Rzemieniecki, hobbystycznie instruktor sztuk walki, a zawodowo przedsiębiorca. Moduły medyczne, tradycyjnie, realizowane były przez Łukasza „Pitbula” Kościukiewicza i Iwonę Ratuszniak. Doświadczenia na wodzie wspierali ratownicy z WOPR Borne Sulinowo. Szkolenie strzeleckie przeprowadził Pan Henryk Zarzycki, właściciel strzelnicy Kałasznikow w Bornym Sulinowie. W wolnym czasie studenci wypoczywali wśród śpiewu ptaków, beczenia owiec i kóz lub w towarzystwie kaczek biegusów. Miłośnicy kąpieli i wędkowania także znaleźli czas ulubiony relaks.

Madman – RzemienTv

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment