Policjanci radzą

Policjanci radzą, jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w internecie.

Z całą mocą podkreślamy, że kontrola aktywności dzieci i młodzieży w sieci nie jest podyktowana brakiem zaufania do nich samych, a uzasadnionym brakiem zaufania do osób, które znajdują się po drugiej stronie komputera lub telefonu. Policjanci prowadzą spotkania profilaktyczne z najmłodszymi na temat bezpieczeństwa w internecie. Ważnym jest, abyśmy wspólnie – Państwo i my policjanci, uświadamiali młodych ludzi na temat zagrożeń jakie niesie za sobą świat wirtualny. Stawianie jasnych granic i ustalenie z naszymi podopiecznymi zasad korzystania z sieci, to najlepsze co można zrobić.

Drogi rodzicu, drogi opiekunie, dziś chcielibyśmy poruszyć bardzo ważną kwestię dotycząca aktywności w sieci dzieci i młodzieży. Jako policjanci, musimy jasno podkreślić, że kontrolna działalności najmłodszych w internecie nie jest wyrazem braku zaufania do nich samych. Jest ona jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony naszych pociech przed niebezpieczeństwami jakie niesie za sobą świat wirtualny.

Młodzi użytkownicy bardzo często nie są po prostu świadomi zagrożeń, które mogą ich spotkać. Tych, niestety jest całkiem sporo. Jednym z nich jest zawieranie znajomości na odległość. Decydując się wejść w taką relację, tak naprawdę nigdy nie mamy stu procentowej pewności z kim rozmawiamy. W związku z czym, dorośli powinny w sposób szczególny kontrolować i sprawdzać treści jakie ich dzieci zamieszczają i przekazują w internecie.

Jeszcze raz podkreślamy, kontrola nie jest brakiem zaufania do samych dzieci, a raczej uzasadnionym brakiem zaufania do osób, które znajdują się po drugiej stronie urządzenia (komputera lub telefonu). Oto kilka wskazówek dla rodziców, jak zapewnić bezpieczeństwo w sieci najmłodszym:

  • ustalmy z naszymi pociechami jasne zasady. Po pierwsze, że rodzic w każdym momencie może przeczytać treści zamieszczane przez dziecko w sieci, dotyczy to również konwersacji przy użyciu komunikatorów społecznościowych. Umówcie się, na niekasowanie wiadomości. Jeśli nasz podopieczny zaczyna takie wiadomości usuwać, powinien być to pierwszy sygnał, że być może ma coś do ukrycia.
  • ograniczmy czas spędzany przed komputerem lub telefonem. Najbardziej optymalna opcja, to ta, w której wieczorami i nocami wszystkie urządzenia odkładane są w jedno ustalone miejsce w domu. Istnieje wiele aplikacji i rozwiązań technicznych dla rodziców, aby mogli nawet zdalnie odłączać dostęp do sieci. Pamiętaj jednak, aby każde takie działanie poprzedzone zostało rozmową w dzieckiem, w której określone zostaną zasady korzystania z sieci. Ważne jest, aby najmłodsi nie traktowali takiego sposób postępowania jak kary, a raczej przestrzegania uprzednio ustalonych reguł.
  • rodzice mają możliwość ograniczenia treści, jakie dziecko może wyszukać w internecie (tutaj również z pomocą przychodzą różnego rodzaju aplikacje i funkcjonalności tak zwanej kontroli rodzicielskiej w sieci.
  • rozmawiajmy, pytajmy i dopytujmy, szczególnie w zakresie relacji nawiązywanych przez nasze dzieci w sieci. Jeśli pojawia się nowa koleżanka lub kolega, poproście o szczegółowe informacje skąd taka osoba jest, ile ma lat, do jakiej szkoły chodzi i tym podobne. Zawsze, przekazane dane, możemy sami zweryfikować w sieci. Dla przykładu, jeśli nowy znajomy naszego dziecka mówi, do jakiej konkretnie placówki uczęszcza, sprawdźcie Państwo czy istnieje ona w rzeczywistości. Przeglądnijcie profil ów znajomego. Brak prawdziwych zdjęć lub tylko jedna niewyraźna opublikowana fotografia, może być sygnałem, że bezpieczeństwo naszych podopiecznych jest zagrożone.
  • uczulajcie dzieci, aby nie przekazywały szczegółowych informacji w sieci na swój temat. Plan dnia, adres zamieszkania, czy rozmowy o problemach i troskach? To naprawdę za dużo jak na relację w sieci.
  • zawsze powtarzajcie dzieciom, że jakiekolwiek spotkania z osobami poznanymi w sieci winne odbywać się tylko i wyłącznie za zgodą i pod kontrolną was samych. Możecie zaproponować na przykład, że na pierwsze takie spotkanie udacie się wspólnie z waszą pociechą.

Policjanci podczas prowadzonych spotkań profilaktycznych, powyższe wskazówki starają się przekazywać bezpośrednio dzieciom i młodzieży. Opowiadają o przypadkach niebezpiecznych sytuacji związanych z zawieraniem znajomości w sieci. Bardzo często będąc przy tym temacie, tłumaczą swoim słuchaczom czym jest zjawisko handlu ludźmi i jak nie stać się jego ofiarom. Nasze wspólne działania – Państwa i policjantów, są naprawdę ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo w sieci.

sierżant sztabowy Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment