POLICYJNE ODBLASKI

POLICYJNE ODBLASKI RATUJĄ ŻYCIE – ZAPEWNIAMY WIDOCZNOŚĆ NA DRODZE OSOBOM PIESZYM


W ostatnich dniach sulęcińscy policjanci prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa osobom pieszym. Reagowaliśmy na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec tej grupy, jak również sprawdzaliśmy przestrzeganie przepisów drogowych przez samych „niechronionych”. Temat jest niezwykle ważny, biorąc pod uwagę trudne warunki pogodowe, w tym przede wszystkim szybko zapadający zmrok. Była to doskonała okazja, na wyszczególnienie niezwykle ważnej roli odblasków w tym zakresie. W ramach prowadzonych kontroli, mundurowi wręczali pieszym zawieszki i opaski pokryte folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Noś odblaski – one ratują życie!

Zapewnienie bezpieczeństwa osobom pieszym to jeden z głównych priorytetów sulęcińskiej drogówki. Systematycznie prowadzone działania kontrolne, które w ostatnich dniach były bardzo intensywne, mają na celu zwrócenie uwagi jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarówno przez kierowców jak i grupę tak zwanych „Niechronionych uczestników ruchu”. Nazwa ta, dla przypomnienia, związana jest z faktem, iż w chwili zdarzenia, piesi czy też rowerzyści, znajdują się poza kabiną pojazdu, więc narażeni są na dużo poważniejsze obrażenia. Sprawą nadrzędną jest oczywiście wzajemny szacunek i uważność. Gdy zabraknie tych istotnych elementów, istnieje niestetyduże prawdopodobieństwo kolizji, a nawet wypadków drogowych. Kiedy już dojdzie do tak poważnego zdarzenia, na drugi plan schodzi kwestia tego, kto był winny. Konsekwencje finansowe, zdrowotne, nie wspominając już o zszarganych nerwach, dotykają obie strony. Funkcjonariusze z ogromnym zaangażowaniem, podczas prowadzonych działań, starają się podnosić świadomość społeczną na temat uczestnictwa w ruchu drogowym. Jednym wystarczy zwrócenie uwagi, do innych (niestety) przemówi tylko i wyłącznie sowity mandant karny. Często jest też tak, że już sam widok oznakowanego radiowozu działa  w sposób prewencyjny.

Mundurowym zależy przede wszystkim, aby prócz ujawniania i zapobiegania wykroczeniom, szerzyć szczególna misję. Chcą dołożyć swoją cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa, poprzez wręczanie napotkanym osobom pieszym oraz rowerzystom odblasków. Ten mały, niepozorny element ma niebagatelny wpływ na widoczność na drodze. Bez względu na jego formę i kształt jest on pokryty folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Wiadomo, czym jest on większy tym bardziej widoczny. Kierowca jest w stanie dostrzec osobę pieszą posiadającą odblask z odległości nawet 500 metrów. Bez nich, odległość ta skraca się diametralnie, bo do 30 metrów! Jaki z tego morał? Zachęcamy Państwa do noszenia odblasków, nie tylko poza terenem zabudowanym (jest to obowiązkiem), ale również w miejscowościach. To naprawdę ważne, aby być widocznym na drodze.

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Author: Madman

Share This Post On

Submit a Comment