Dnia 01.03.2017 r. mieszkańcy Gminy Krzeszyce oddali hołd Bohaterom Niezłomnym.

Dnia 01.03.2017 r. mieszkańcy Gminy Krzeszyce oddali hołd Bohaterom Niezłomnym.

Gminny Ośrodek Kultury w Krzeszycach zorganizował uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki pomocy Fundacji Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Instytutu Pamięci Narodowej przyłączył się do akcji Namioty Wyklętych.

Program wydarzenia był bardzo obszerny. Impreza rozpoczęła się uroczystym apelem, podczas którego padło wiele pięknych i wzruszających słów na temat odwagi, wielkiego serca i bohaterstwa działaczy ruchu antykomunistycznego. Delegacje Rady Powiatu, Rady Gminy Krzeszyce, Zespołu Szkół Samorządowych oraz Władze Gminy Krzeszyce złożyły wiązanki i znicze pod pomniki Danuty Siedzikówny – Inki.

Po części oficjalnej wszyscy zainteresowani mogli dołączyć do prelekcji nt. „Polskie podziemie antykomunistyczne w latach 1944-1956” przygotowanej i poprowadzonej przez dr Piotra Krzyżanowskiego – wykładowcy Akademii im. Jana z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Namiot Wyklętych wypełniła zaciekawiona i poruszona młodzież z Publicznego Gimnazjum w Krzeszycach. Wykład rozbudził pragnienie odkrywania historii w uczniach, którzy po zakończeniu wykładu zasypali dr Krzyżanowskiego serią pytań.

Nie tylko młodzież mogła liczyć na atrakcje. Namioty wyklętych odwiedziły cztery grupy dzieci z Przedszkola Gminnego im. Misia Uszatka w Krzeszycach. Z wypiekami na twarzy oglądali prezentację Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wyklętych – Panów Damiana Kuligowskiego i Jakuba Bąk. Każdy mógł obejrzeć i przytrzymać oryginalną broń z czasów okupacji. Dzieci otrzymały kolorowanki, przekazane przez Fundacje Studenci dla Rzeczypospolitej i, poruszone tematem, obiecały stworzyć w przedszkolu galerię prac. Dodatkowy prezent stanowiły ryngrafy i odblaskowe opaski nadesłane przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzieci były zachwycone i ogromnie zaciekawione, zadawały pytania, aktywnie uczestnicząc w pokazie.

Na kolejną grupę gimnazjalistów czekał film „Zapora” przygotowany przez IPN. Młodzież nie kryła wzruszenia i wdzięczności za tak ciekawą i emocjonującą lekcję historii.

Oprócz bogatego programu dydaktyczno-informacyjnego można było obejrzeć galerię prac plastycznych pochodzących z zeszłorocznej edycji konkursu plastycznego: Odkryjmy na nowo nieznaną historię Polski, na temat „Inka-bohaterka, która zachowała się, jak trzeba” oraz „Odważny Miś Wojtek”, a także zapoznać się z literaturą dotyczącą okresu okupacji i sylwetkami żołnierzy niezłomnych opisanymi na biogramach.

Wydarzenie na długo zapadło w pamięci starszych i młodszych mieszkańców Gminy Krzeszyce. Stanowiło wzruszającą i wyczerpującą lekcję historii. Z pewnością w kolejnych latach będzie kontynuowane.

Redakcja

fot. GOK

Autor: Madman

Podziel się na