Ania Gwizdek – Wywiad z „Guru plastyki”……

Sulęciński Ośrodek Kultury to prężnie działająca placówka. Jedną z „komórek” tego ośrodka jest Pracownia Plastyczna. Prowadzi ją Ania Gwizdek. W pracowni panuje wspaniała atmosfera i na pewno jest to w dużej mierze zasługa Ani. Dzieci ją uwielbiają, o czym mogłem się przekonać osobiście będąc na zajęciach. Myślę że nie tylko dla mnie Ania Gwizdek jest „Guru sulęcińskiej plastyki”. Zresztą kto by chciał zaprzeczyć, to będzie miał do czynienia z dziećmi z pracowni 🙂 Praca + hobby = sukces i tak właśnie jest w przypadku Ani Gwizdek. Głowa cała ciekawych pomysłów i dążenie do ich realizacji, tak to jest. A jeszcze dzisiaj w nocy guru2 byłam „Czerwonym Kapturkiem”:) Postanowiłem „wyciągnąć” od Ani trochę zwierzeń i zrodził się ten oto wywiad. Nie będę ukrywać, że z naszą bohaterką jesteśmy „na Ty”.

M. Witam.

A.G Witam 🙂

M. Spotykamy się na zakończenie wakacji, więc czas na krótkie podsumowanie. Zanim jednak do tego przejdziemy chciałbym zapytać Cię o początki pracy w Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Jak to było?

A.G W tym roku minęły trzy lata jak zaczęłam swoją przygodę w pracowni plastycznej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Na samym początku pracy zupełnie nowym doświadczeniem było dla mnie prowadzenie zajęć plastycznych dla dzieci. Dzisiaj mogę powiedzieć, że był to czas niezwykle inspirujący i twórczy.

M. Praca z dziećmi na pewno do łatwych nie należy. Jak sobie dajesz radę z „młodymi i gniewnymi”?

A.G Plastyka jest dziedziną sztuki, w której każdy indywidualnie poszukuje i rozwija umiejętności manualne. Na każdym etapie rozwoju młodego artysty trzeba dopasować taką metodę pracy, aby proces tworzenia był przyjemny. W mojej pracy na pewno należy słuchać drugiego człowieka nawet tego najmniejszego. Sposób na ,,młodych i gniewnych’’ – wystarczy z tego co nam się wydaje z pozoru wadą zrobić zaletę 🙂

M. Dużo dzieci przychodzi na zajęcia? Mam na myśli oczywiście nie tylko okres wakacyjny.

A.G W roku szkolnym do pracowni systematycznie uczęszczało około 40 osób w wieku od 6 do 18 roku życia. Mam nadzieję, że z nowym rokiem artystycznym powstanie również grupa twórców dorosłych. Planujemy raz w miesiącu w sobotę otworzyć pracownię plastyczną dla dorosłych, do której już zapraszam. Kolejnym zupełnie nowym pomysłem, który zamierzamy również realizować raz w miesiącu będą rodzinne warsztaty plastyczne. Chcemy pokazać, że każdy z nas może twórczo spędzić czas ze swoją pociechą. Więcej szczegółów związanych z pełnym rozkładem zajęć już niebawem. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej SOK’u  www.soksulecin.pl  oraz nasz profil na fb, gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje o naszych działaniach.

M. Jak to wygląda w wakacje. Co już za wami, a co na zakończenie?

A.G Wakacje w SOK’u dobiegają końca. Za nami: zabawy wokalne, wakacyjne wędrówki, biblioteczna agencja detektywistyczna, akademia młodego artysty, rękodzieło na sulęcińskim rynku, kino letnie, potańcówki pod chmurką, noc w bibliotece. Mamy nadzieję, że oferta, którą zaproponował Sulęciński Ośrodek Kultury na wakacje podobała się. A już dzisiaj podsumowanie – zapraszamy na godzinę 19.00 do SOK’u na zakończenie wakacyjnych akcji. Nie zabraknie plastyki, muzyki, animacji, kącika literackiego oraz wielu innych zabaw. Kolejne atrakcje dla tych młodszych i starszych również 30 sierpnia podczas Dożynek powiatowo – gminnych.

M. Czy na koniec wakacji planujesz podsumowanie działalności swojej pracowni? Jakaś wystawa lub coś w tym rodzaju?

A.G Oczywiście, zawsze prezentuje prace plastyczne, które powstały w naszej pracowni. Tak jest też i tym razem, podczas podsumowania ,,akcji na wakacje” pokażemy prace malarskie i rysunkowe, które powstały podczas tych wakacji. Uważam, że tego rodzaju ekspozycje cieszą rodziców, dziadków, a w szczególności twórców.

g6g5g4

M. Czy pomiędzy tymi wszystkimi działaniami znalazłaś czas na urlop?

A.G Urlop – już za mną 🙂 Pomiędzy wakacyjnymi ,,akcjami” udało się wyjechać na krótki odpoczynek.

M. Miałem przyjemność bycia ostatnio na zajęciach, zarówno w plenerze jak i w pracowni. Zwróciłem uwagę na manualny talent dzieci, ale też na Twój świetny kontakt z nimi. Talent + atmosfera w pracowni = sukces?

A.G  O tak! Dzieci mają w sobie niesamowitą moc. Wystarczy dać im szansę tworzenia. Nikt przecież nie ma tyle swobody i pomysłów co dziecko. Przy odpowiednim przygotowaniu całego otoczenia i motywacji potrafią tworzyć niezwykłe prace.

M. Rodzice pomagają?

A.G Zapewne dużym obowiązkiem dla rodziców jest systematyczne przyprowadzanie dzieci na zajęcia. Do tej pory warsztaty były prowadzone tylko dla dzieci i młodzieży. W nadchodzącym roku artystycznym planujemy zajęcia dla rodzin, tak aby dziecko wspólnie z rodzicem mogło stworzyć obraz, rzeźbę, biżuterię czy prezent. Mamy nadzieję, że się spodobają.

g2g3g1

M. Sulęciński Ośrodek Kultury, to na pewno prężnie działająca placówka. W okresie wakacyjnym zapewniacie dzieciom dużo atrakcji. Nie raz już powtarzałem, że w wakacje nikt w Sulęcinie nie ma prawa się nudzić. A jak odbierają to dzieci?

A.G  Z tego co wiem to podczas wakacji, na zajęcia przychodziły dzieci, które systematycznie uczęszczają na zajęcia oraz takie, które nigdy wcześniej nie były w naszym ośrodku kultury. Ten fakt cieszy najbardziej. Oznacza to, że wakacyjna oferta pod hasłem ,,Akcje na wakacje’’ trafiła do kolejnej grupy odbiorców. Z opinii wielu rodziców wiem, że ich pociechy już nie mogą się doczekać zajęć w Sulęcińskim Ośrodku Kultury.

M. Plastyka w szeroko pojętym znaczeniu to Twoja pasja?

A.G  Tak, plastyka od samego początku była dla mnie ważna. Dzisiaj poświęcając więcej uwagi dla młodszych tego czasu dla własnej twórczości jest mniej. Obok tradycyjnych sztuk plastycznych takich jak malarstwo, grafika czy rzeźba zwracam dużą uwagę na wzornictwo. Uważam, że sztuka plastyczna jest z nami wszędzie i w dużym stopniu kreuje nasze otoczenie.

M. Na koniec chciałbym zapytać o sulęcińską inicjatywę sadzenia „imiennych drzew”. Jak Ci się to podoba?

A.G  Inicjatywa bardzo fajna. Uważam, że sadząc nowe drzewa można uczcić ważne wydarzenie zarówno dla miasta jak i indywidualnych osób.

M. Tak myślałem. Dziękując za rozmowę życzę Ci, a także dzieciom z pracowni dużo satysfakcji z własnej inwencji twórczej. Pogody ducha i tej za oknem.

A.G  Dziękuję:) Serdecznie zapraszam do pracowni plastycznej SOK.
Pozdrawiam.

Z Anią Gwizdek rozmawiał Madman

Author: Madman

Share This Post On